Zadbaj o bezpieczeństwo. Przygotuj samochód do okresu jesienno-zimowego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 08:00
Jesień to dla większości kierowców trudna pora roku. Zagrożenie dla ich bezpieczeństwa stanowią m.in. liście, spadające z drzew. Zanim więc wyjedziemy na drogę, warto przygotować auto na jesienne wyzwania.
Audio
  • Podróżowanie autem jesienią. Jak zmienia się zachowanie samochodu na drodze podczas niskich temperatur, co powinien sprawdzić kierowca, zanim odjedzie z parkingu? (Czwórka/Zmiennicy)
Zadbaj o bezpieczeństwo. Przygotuj samochód do okresu jesienno-zimowego
Foto: Glow Images/East News

Jak przyznaje Maciej Brzeziński z tygodnika Auto Świat, w okresie jesiennym warto jeździć ostrożnie. Zwłaszcza wczesnym rankiem, gdy często nisko nad ulicą unosi się mgła, ograniczająca widoczność. Problem według eksperta stanowią także opady deszczu. - Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgielne - zaleca Brzeziński i argumentuje, że takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Zdaniem eksperta motoryzacyjnego Piotra Góreckiego poważne zagrożenie dla kierowców stanowić mogą także m.in. liście. Te, które spadają z drzew nie tylko rozpraszają naszą uwagę, mogą także doprowadzić do zapchania odpływów wody w podszybiach auta. Te leżące już na ulicy, zwłaszcza po deszczu, natychmiast stają się dla samochodów śliskim, mało stabilnym podłożem. - W takiej sytuacji bardzo łatwo wypaść z drogi - ostrzega Górecki.

Czytaj także: Zakup samochodu. Sprawdź, na co powienieś uważać <<<

Eksperci przestrzegają także przed "nadgorliwością", czyli m.in. wymianą opon na zimowe, zanim zmusi nas do tego temperatura i zalecają, by w pierwszej kolejności sprawdzić akumulator. - Już teraz, na początku października, pojawiają się pierwsze usterki spowodowane słabą jakością zasilania w autach, a kierowcy miewają rano problemy z włączeniem silnika - opowiada Górecki.

Zobacz także: Toyota, Volkswagen, Mitsubishi - testy aut w Czwórce <<<

Po czym poznać, że problem z "odpaleniem auta" nie jest spowodowany złym stanem akumulatora w przypadku silników benzynowych i w przypadku diesli? Na co jeszcze zwracać uwagę, by podróżowanie autem w okresie jesiennym było bezpieczne i by obyło się bez przykrych niespodzianek? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całego materiału dźwiękowego z audycji "Zmiennicy".

(kd,tj)

Czytaj także

Pasy, które mogą uratować Ci życie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 10:29
W Instytucie Biomechaniki w Walencji opracowano pas i pokrowce na siedzenia samochodowe, które mierząc puls i częstość oddechu, zapobiegają zaśnięciu za kierownicą. O tym, jak to działa, we wtorkowym "Czwartym wymiarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkolaser - postrach nietrzeźwych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:00
Naukowcy z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej stworzyli alkolaser, czyli urządzenie, które dzięki wiązce laserowej jest w stanie z daleka sprawdzić, czy w samochodach unoszą się opary alkoholu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 14:04
W poniedziałkowe popołudnie odpowiemy na pytania, jakie ubezpieczenie OC jest najbardziej opłacalne i jak wybrać warsztat samochodowy, by nasz samochód został naprawiony dobrze i niedrogo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybierasz się do Czech? Weź dodatkowe żarówki i uważaj na drodze

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 08:00
Na czeskich drogach Polscy kierowcy muszą być ostrożni. Tamtejsza policja czuwa, a mandaty za przekraczanie prędkości, i nie tylko, są bardzo wysokie.
rozwiń zwiń