Paweł Nastula: sukcesy nie zawróciły mi w głowie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 17:30
Judo to japońska sztuka walki, licząca sobie już ponad 150 lat. Od 1972 roku jest dyscypliną olimpijską. Za sprawą Pawła Nastuli w 1996 roku mogliśmy cieszyć się ze złotego medalu na igrzyskach w Atlancie. - Ten sukces zmienił moje życie, ale nie mnie jako człowieka - wspomina judoka.
Audio
  • Paweł Nastula przekonuje, że wielkie sukcesy sportowe nie zmieniły go jako człowieka (Czwórka/Zmiennicy)
Paweł Nastula cieszy się ze złotego medalu olimpijskiego w Atlancie
Paweł Nastula cieszy się ze złotego medalu olimpijskiego w AtlancieFoto: PAP

- Zobaczyłem grupę dzieci ćwiczących ten sport, w mniej więcej moim wieku i bardzo mi się to spodobało. Poprosiłem mamę, żeby mnie zapisała na zajęcia. Jej zdanie i zgoda były decydujące, bo o przyjęciu dzieciaków na treningi muszą oczywiście zdecydować rodzice. Na szczęście mamie też przypadła do gustu ta dyscyplina - wspominał swoje sportowe początki Nastula. Treningi zaczął mając 10 lat. W 1989 roku, w wieku dziewiętnastu lat, zdobył brązowy medal mistrzostw Europy juniorów.
W 1996 roku Nastula osiągnął największy sukces w swojej karierze. Na stałe wpisał się do annałów światowego sportu, zwyciężając w olimpijskim konkursie w Atlancie, w kategorii do 95 kg. - W tym okresie miałem problem z chodzeniem normalnie po ulicach, bo ciągle ktoś mnie zaczepiał, gratulował, prosił o autograf - wspomina judoka. Na koncie zapisał on również dwa złote medale mistrzostw świata i trzy triumfy w mistrzostwach Europy.
PRZECZYTAJ: Agnieszka Rylik: sport towarzyszył mi od zawsze

Wielu osobom takie osiągnięcia mogłyby zawrócić w głowie. Nastula jednak przekonuje, że w jego przypadku było zupełnie inaczej. - Pozostałem takim samym człowiekiem. Wydaje mi się, że i dzisiaj jestem takim samym człowiekiem jak dziesięć czy dwadzieścia lat temu. Oczywiście z większym bagażem różnych doświadczeń - powiedział w rozmowie z Czwórką.
Ostatnimi laty sportowiec próbował swoich sił w MMA. Prowadzi też szkółkę dla młodych judoków. Więcej o jego działalności i o samej dyscyplinie - w nagraniu audycji "Zmiennicy".
ac/ag

Czytaj także

Polacy osiągają sukcesy w mało popularnych sportach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 15:00
Jeśli ktoś myślał, że Polacy w sporcie nie osiągają sukcesów, to zapewniamy, że był w błędzie. Okazuje się, że są dyscypliny sportowe, w których nasi rodacy są najlepsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do wspaniałej przygody jeden klik

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 13:42
Czujesz głód przygód, ale brak ci zmysłu organizacyjnego? Dziś nie stanowi to już problemu. W internecie bez problemu znajdziesz scenariusze gotowych wypraw. Na czym to polega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rajd Dakar 2015. Jacek Czachor: Rajd Dakar to wyścig inny niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 09:30
Przygotowania do Rajdu Dakar 2015 trwają. Wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w Rajdach Enduro, kapitan Orlen Team i pierwszy polski motocyklista, który ukończył Dakar (w 2000 roku). Jacek Czachor opowiada o tym, jak walczy się o zwycięstwo w najtrudniejszym wyścigu świata, zanim ten jeszcze się rozpocznie.
rozwiń zwiń