Imago Maris: niewidomi żeglarze opływają świat

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 09:00
W Polsce od niemal dekady organizowane są rejsy morskie dla osób niepełnosprawnych. - Każdy żaglowiec ma zupełnie inny zapach. Gdy go poczujesz i zapamiętasz, znaczy to, że jesteś zadomowiony - opowiada niewidoma od urodzenia Monika Dubiel, pasjonatka tej dyscypliny sportu.
Audio
  • Imago Maris, kolejny po "Zobaczyć morze" projekt adresowany do niewidomych żeglarzy - materiał Piotra Galusa (Czwórka/Zmiennicy)
Żaglowiec Kapitan Borchardt, na którym uczestnicy projektu Imago Maris pływali po Morzu Śródziemnym
Żaglowiec "Kapitan Borchardt", na którym uczestnicy projektu Imago Maris pływali po Morzu ŚródziemnymFoto: PAP/Adam Warżawa

Imago Maris, czyli "obraz morza" to projekt, który powstał z myślą o propagowaniu idei żeglarstwa morskiego wśród osób niewidomych. - Widzieliśmy zapotrzebowanie na aktywizację niewidomych, m.in. poprzez uczestnictwo w rejsach morskich - mówi szefowa fundacji Imago Maris Ewa Skrzecz. - Organizujemy więc wyprawy, w których udział biorą nie tylko osoby niewidome, ale także te widzące. Chodzi o to, by ludzie ci mogli poznać świat osób niepełnosprawnych "od podszewki".

Jej zdaniem Polska jest kolebką żeglarstwa morskiego osób niewidomych. Już od dziewięciu lat bowiem organizowane są w naszym kraju rejsy pod hasłem "Zobaczyć morze". - W ramach Imago Maris na pokład zapraszamy nie tylko naszych rodaków, ale także żeglarzy z innych krajów Europy - opowiada Skrzecz. - W tym roku udział w projekcie wzięli Litwini, Łotysze, Niemcy, a także Włosi.

Czytaj także: Wakacje bez ograniczeń dla niepełnosprawnych <<<

Niedawno niewidomi żeglarze wrócili z październikowego rejsu po Morzu Śródziemnym. Na jachcie Kapitan Borchardt odwiedzili m.in. Ibizę i Barcelonę. Okazuje się, że osoby niewidome w wielu sytuacjach na jachcie radzą sobie lepiej niż pełnosprawne. - Najważniejszym zmysłem, który przydaje się podczas rejsu, jest równowaga. Czujemy kołysanie i trzeba umieć odpowiednio balansować ciałem - przekonuje niewidoma od urodzenia Monika Dubiel.

Jak wygląda życie osób niepełnosprawnych na jachcie podczas rejsu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całego materiału reporterskiego Piotra Galusa z audycji "Zmiennicy".

(kd/mm)

Czytaj także

"PlenAir" w Częstochowie. Rozegrano turniej o Puchar Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 15:49
Tym razem dziennikarze Czwórki opanowali Częstochowę! Tam zorganizowali m.in. turniej szkół artystycznych w koszykówce, w którym udział wzięły nie tylko dzieci, ale także dorośli. Posłuchaj, co się działo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesienią warto się zmotywować. Biegaj, ćwicz, ale nie siedź za biurkiem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:00
Jesienią również, podobnie jak w czasie wakacji, warto dbać o kondycję. Jak trenować, gdy za oknem deszcz i słota? - Kalistenika to zestaw ćwiczeń, które można wykonywać zawsze i wszędzie - opowiada Szymon Żarczyński, trener.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak to nie wyrok. Badaj się regularnie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 19:38
Geny, niewłaściwy sposób odżywiania, brak snu - który z tych elementów jest przyczyną raka? - Częstotliwość zachorowań u pacjentów wzrasta z wiekiem - przekonuje prof. Grzegorz Mazur. Dodaje jednak, że regularne badania profilaktyczne wykonywać trzeba.
rozwiń zwiń