Wegetarianizm, czy tradycyjna dieta? "Kapusta też cierpi"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 11:00
Wegetarianie apelują do sumień konsumentów mięsa, mówiąc, że zwierzęta cierpią przez ich łakomstwo. Mięsożercy z kolei twierdzą, że dla człowieka nienaturalne jest jedzenie wyłącznie zieleniny. Nie mówiąc o tym, że według badań rośliny też czują ból. Co zatem jeść, by nie krzywdzić innych istot - powietrze?
Audio
  • Stanisław Karpiński, biotechnolog i Cezary Wyszyński z fundacji Viva! o żywieniowych dylematach (Czwórka/Audycja nr 1)
- Po dwóch miesiącach niejedzenia glutenu przestałam się czuć ociężała, zmęczona i nie miałam problemu ze wstawaniem rano - opowiada Żaneta Gelc, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni.
- Po dwóch miesiącach niejedzenia glutenu przestałam się czuć ociężała, zmęczona i nie miałam problemu ze wstawaniem rano - opowiada Żaneta Gelc, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni.Foto: Glow Images/East News

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że kapusta słyszy jak jej sąsiad pożerany jest przez owady. - To oznacza, że rośliny mają bardzo skomplikowany mechanizm odczuwani stresów i bodźców z środowiska - mówił w Czwórce Stanisław Karpiński, biotechnolog. Zatem co wrażliwsze jednostki, chcące oszczędzić cierpienia roślinom i zwierzętom znajdują się w impasie.

Nie popadajmy jednak w skrajności. Zdaniem wegetarian dużo bardziej humanitarne i zdrowsze jest odżywianie się roślinami. - Największe badania żywieniowe pokazują, że wegetarianie rzadziej zapadają na choroby serca, cukrzycę typu drugiego, nowotwory, statystycznie żyją dłużej - tłumaczył w "Audycji nr 1" Cezary Wyszyński z fundacji Viva!, która zajmuje się walką o poprawę losu zwierząt i zaznaczył, że świnie, kury, czy krowy, których mięso przeznaczone jest na handel, często są potwornie traktowane. - Maciory są zamykane w tzw. kojcach porodowych, w których nawet nie mogą się obrócić - obrazował pracownik fundacji.

Zobacz także Maja Sablewska: Mięso może zabić w ciągu 10 lat <<<

Mięsożerców jednak te argumenty nie przekonują. Twierdzą oni, że w mięsie występuje np. witamina B12, która jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór powoduje miedzy innymi anemię. Zdaniem miłośników schabowego, gdyby organizm nie potrzebował tej witaminy, to człowiek nie musiałby jeść mięsa. Jednak natura sama podpowiada, co należy wybrać.

Czytaj także: Dieta wegetariańska zabija psy i koty <<<

Fast food z porządnym hamburgerem, czy vega bar? Wybór, należy konsumentów. O plusach i minusach wegetarianizmu i mięsożerstwa posłuchacie w nagraniu "Adudycji nr 1". Zapraszamy!

(pkur/kd)

Czytaj także

Otyłość Polaków to już epidemia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 06:00
Wymyślamy sobie wymówki, na obiad idziemy do barów szybkiej obsługi, jemy z nudów i samotności, a nasze brzuchy rosną na potęgę. Czy jest sposób, by temu zaradzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Tradycja czy zwykłe bestialstwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 08:00
Polowanie na delfiny to kontrowersyjna i niezwykle krwawa, choć podtrzymywana od kilkuset lat tradycja na Wyspach Owczych. Ofiarą padają grindwale, czyli olbrzymie walenie z rodziny delfinowatych, którym, po zagonieniu do specjalnej zatoki, rybacy przecinają rdzenie kręgowe wraz z tętnicami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eko Patrol ratuje zwierzęta całą dobę

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 16:30
Chociaż instytucja Eko Patroli funkcjonuje praktycznie w każdym dużym mieście, niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, czym w zasadzie się zajmują. A działalność to niezwykle ważna i przydatna. My przyjrzeliśmy się, jak wygląda w Warszawie.
rozwiń zwiń