Polskie Radio
Section05
nadwaga

Otyłość i nadwaga - jak z nimi zawalczyć?

Ze zbyt dużą masą ciała boryka się już 57 procent Polaków, wynika z danych GUS z 2019 roku. Ten wskaźnik niestety rośnie, dlatego nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. Warto skorzystać z bezpłatnych wizyt online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty w Centrum Dietetycznym Online. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej otyłość nadwaga jedzenie zdrowie medycyna dieta Kamil Jasieński Martyna Ogonek zdrowie i dieta talerz zdrowego żywienia

Sport dla ludzi z nadwagą i otyłością. Jaką wybrać dyscyplinę?

Ruch jest niezbędny w walce z otyłością, ale są aktywności, których na początku lepiej unikać, żeby nie zrobić sobie krzywdy. - Duża nadwaga jest przeciwskazaniem do biegania, które może doprowadzić do przeciążeń. W takich przypadkach w ogóle nie zaleca się sportów intensywnych - mówi fizjoterapeutka i trenerka medyczna Ilona Ozimek.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA nadwaga otyłość zdrowie ruch aktywność fizyczna Piotr Galus

Fabryka hejtu. Tak przez lata PO dzieliła społeczeństwo na szczupłych i grubych, młodych i starych

Działacze Platformy Obywatelskiej od lat bezkarnie, w grubiański sposób atakują swoich politycznych przeciwników. Potrafią wytykać im np. nadwagę czy otyłość, jak zrobił to ostatnio poseł Sławomir Nitras, lub uczynić zarzut z podeszłego wieku czy niskiego wzrostu. Nie zauważają przy tym, że tak naprawdę antagonizują społeczeństwo i wpędzają ludzi w kompleksy.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Nitras POLSKA otyłość nadwaga problemy społeczne Platforma Obywatelska

Analiza składu ciała. Czy nasza waga jest prawidłowa?

- Najważniejsza jest proporcja między ilością energii przyjętej a wydatkowanej. To oznacza, że nasz organizm ma konkretną pulę kalorii, którą potrzebuje przyjąć, żeby przetrwać bez tycia i bez chudnięcia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyk kliniczny. W czym dokładnie może nam pomóc analiza składu ciała?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz nadwaga zdrowie zdrowie i dieta

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, dzieci w Polsce tyją szybciej od swoich kolegów ze Starego Kontynentu. Problem z nadmierną masą ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci do trzech lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.  
Zobacz więcej na temat:  otyłość zdrowie dziecka zdrowie zdrowie i dieta kuchnia polska nowotwory nowotworowy cukrzyca narodowy fundusz zdrowia medycyna młodzież cukier cukierki słodycze słodkości nadwaga badania Światowa Organizacja Zdrowia WHO choroba

Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą? Nawyki żywieniowe najmłodszych

Co jedzą nasze dzieci, kiedy tego nie widzimy? Wielu najmłodszych z chęcią sięga po słodycze, fast foody i gotowe kanapki. Do tego dochodzą kolorowe napoje gazowane. Obecnie nawet w małych sklepach znajdziemy wiele gotowych dań i przekąsek – tych słodkich, jak i słonych. Jak namówić dzieci do zdrowego żywienia? 
Zobacz więcej na temat:  dieta dzieci nawyki jedzenie zdrowie zdrowie dziecka zdrowie i dieta Tomasz Miara Trójka społeczeństwo nadwaga otyłość