Jak pracują stewardessy? "To niełatwy zawód"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 15:00
Wiele dziewczynek od najmłodszych lat marzy o pracy stewardessy. Panuje przekonanie, że to praca niezbyt trudna, pozwalająca godnie zarobić, zwiedzić świat i poznać wielu ciekawych ludzi. Ile jest w tym prawdy?
Audio
  • Stewardessa Joanna Bajer-Korneli opowiada o tym, jak wygląda jej praca "od kuchni"(Czwórka/Audycja nr 1)
Michał Migała, stewardessa Joanna Bajer-Korneli i Mariusz Infulecki w Czwórce
Michał Migała, stewardessa Joanna Bajer-Korneli i Mariusz Infulecki w CzwórceFoto: Czwórka

Pracująca jako stewardessa od osiemnastu lat Joanna Bajer-Korneli dość późno zdecydowała, że właśnie to jest jej powołaniem. Do 16. roku myślała, że będzie stomatologiem. - Wtedy jednak mój tata, który był kapitanem w jednej z linii lotniczych, zabrał mnie na tydzień do Dubaju. Wówczas zorientowałam się, że dla stewardessy największym problemem jest znalezienie wolnego leżaka przy hotelowym basenie, albo to, jakie kolczyki kupić. I pomyślałam, że plomby i koronki to nie dla mnie - opowiedziała w "Audycji nr 1". Jeszcze jednym aspektem, który okazał się być decydujący, był fakt, że ludzie pracujący jako obsługa w samolotach mają niemal nieprzerwane wakacje w przeróżnych częściach świata.
Praca stewardessy to jednak nie tylko same przyjemności i profity. Zdarzają się też momenty, do których nie wraca się z uśmiechem. - Przeżyłam tsunami na Malediwach i to były prawdziwe chwile grozy, duży stres. O ile w samolocie czuję się pewnie i spokojnie, to czasem na ziemi, podczas podróży, dzieją się naprawdę niemiłe rzeczy - wyjaśniła.
PRZECZYTAJ: Katarzyna Tomiak - kobieta za sterami myśliwca <<<

Nie brakuje oczywiście sytuacji, w których pasażerowie zachowują się niewłaściwie. Część z nich po nadmiernym spożyciu alkoholu robi się agresywna, inni z kolei zaczynają się zanadto spoufalać. Jak stewardessy wtedy reagują? - Dajemy radę! Lata praktyki i doświadczeń. Czasem wystarczy po prostu uśmiech i podejście z humorem, czasem trochę więcej cierpliwości. Zresztą takich pasażerów nie jest wcale wielu - ucięła krótko Bajer-Korneli.
Więcej o specyfiki pracy stewardessy - w nagraniu "Audycji nr 1".

ac/kd

Czytaj także

Zawody, od których włos jeży się na głowie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:00
Jedni pracują przed komputerem, inni w hipermarkecie, ale są też tacy, którzy podczas wykonywania swojego zawodu narażają życie, np. na morzu, przez wiele godzin przebywając w skrajnych warunkach pogodowych, lub zajmują się ubojem zwierząt. W "Poranku OnLine" rozmawialiśmy o najgorszych i najtrudniejszych zawodach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Wendzikowska - do De Niro i Carreya bez tremy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 12:50
Z powodzeniem godzi pracę aktorki i dziennikarki. Ostatnio Anna Wendzikowska chwyciła też za pióro i zaangażowała się w akcję społeczną. - Otwieramy oczy na problemy najmniejszych, które dzieją się często na naszych oczach - powiedziała w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Rozenek: kluczem do szczęścia jest równowaga

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 18:00
Aktora Jacka Rozenka kojarzymy przede wszystkim z wielu ról filmowych i telewizyjnych. To jednak tylko wycinek jego dorobku zawodowego. Na co dzień bowiem rodowity, 45-letni warszawiak doskonale radzi sobie jako mówca motywacyjny i coach.
rozwiń zwiń