Nie idź w dżinsach do cioci. Konwenanse lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 13:33
- Konwenans na ogół nie jest czymś przemyślanym - mówił Stefan Garczyński w 1978 roku. - Po prostu niektórzy zaczęli naśladować i dalej bezmyślnie naśladują. Teraz wydaje im się, że jest niemożliwe by postępować inaczej.
Audio
  • Rozmowa o konwenansach z lat 70. w cyklu "Cztery dychy" (Audycja nr 1/Czwórka)
Pocałunek w rękę popularny był w latach 70., i popularny jest wciąż...
Pocałunek w rękę popularny był w latach 70., i popularny jest wciąż...Foto: Glow Images/East News

Gość Programu Czwartego Polskiego Radia znany był jako buntownik, autor książek związanych z psychologią i kulturą życia codziennego, często nazywany punkrockowcem w dziedzinie obyczajów. W programie "Bon ton lat 70." śmiało uderzał w konwenanse, również te na szczeblu międzynarodowym.

- Jest taka piękna definicja, że dżentelmen to człowiek, który nie uraża cudzych uczuć - mówił Garczyński. - Starą ciotkę można urazić przychodząc do niej w dżinsach. Dlatego szanując ją, nie przyjdę do niej tak ubrany.

Gość Czwórki zwracał uwagę na potrzebę dostosowania się do gościa lub gospodarza, w zależności do sytuacji. Podkreślał obowiązek łamania konwenansów w imię rozsądku. Zdradził też, dlaczego nie lubi całowania rąk, choć czasem to robi.

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzący: Mariusz Infulecki

Data emisji: 30.03.2015

Godzina emisji: 8.00

pj/mg


Czytaj także

Intymne i odważne. Listy od słuchaczy sprzed 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 15:16
Do archiwalnych audycji sięgamy z okazji naszych 40. urodzin Czwórki. Okazuje się, że kilkadziesiąt lat temu do stacji - niczym do gazety "Bravo" w latach 90. - nastolatki pisały listy. Na antenie odczytywała je Krystyna Czubówna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cztery dychy". Męska przyjaźń 40 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 16:25
W "Audycji nr 1" wertowaliśmy archiwa Polskiego Radia w poszukiwaniu najciekawszych materiałów sprzed lat. Wysłuchaliśmy m.in. audycji Czwórki z 1977 roku, pt. "Granice szczerości".
rozwiń zwiń