Bezpieczne wakacje nad wodą? Zrezygnuj z alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 12:00
- Tylko w czerwcu tego roku w Polsce zginęły w wodzie 23 osoby, a w maju - aż 37. To w porównaniu z tamtym rokiem spory wzrost - mówiła w Czwórce Elżbieta Kwiecińska z kampanii "Pływam bez promili".
Audio
  • Pływanie po alkoholu - co może nas spotkać? (Audycja nr 1/Czwórka)
Nawet pijąc niewielką ilość alkoholu stwarzamy w wodzie zagrożenie dla siebie i innych. Czy kampania Pływam bez promili okaże się skuteczna?
Nawet pijąc niewielką ilość alkoholu stwarzamy w wodzie zagrożenie dla siebie i innych. Czy kampania "Pływam bez promili" okaże się skuteczna?Foto: Glow Images/East News

Zdaniem ekspertki to skutek bezmyślności, brawury, a także spożywania substancji, których wpływu na nasze organizmy nie będziemy w stanie przewidzieć. - Najczęstszym powodem jest oczywiście alkohol, który powoduje, że wydaje nam się, że jesteśmy silniejsi, niż jesteśmy w rzeczywistości. Już małe dawki sprawiają, że nie potrafimy dobrze ocenić sytuacji, osłabia nam się wzrok i spada koordynacja ruchów - mówiła Kwiecińska. I podkreślała, że pływanie wpław pod wpływem nie jest w Polsce zakazane przez prawo, co ułatwia sprawę osobom nieodpowiedzialnym. Dlatego wystartowała kampania "Pływam bez promili", która ma za zadanie edukować i informować o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z korzystaniem z kąpielisk i uprawiania sportów wodnych po spożyciu alkoholu.

W audycji Elżbieta Kwiecińska opowiadała o akcji, ale tłumaczyła też, co najczęściej kieruje ludźmi, którzy wchodzą do wody "pod wpływem". Mówiła także o tym, co mogą i powinni zrobić inni użytkownicy akwenu, gdy stają się świadkami takiej sytuacji i w jaki sposób pomóc osobie, która zaczyna tonąć.

***

Tytuł audycji: "Audycja nr 1" 

Prowadzi: Mariusz Infulecki

Gość: Elżbieta Kwiecińska (koordynatorka projektu "Pływam bez promili")

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 8.00

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

JDabrowsky i jego patent na wakacje - gry miejskie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 10:39
- Jeśli chcemy być zdrowi i mieć cerę niczym Selena Gomez, warto wyjść z domu - przekonywał w Czwórce youtuber Janek Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczny powrót do domu. Jak unikać zagrożeń?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 19:50
Z imprezy, pracy i spacerów ze znajomymi - powroty po zmroku wiążą się z niebezpieczeństwem. Jak dotrzeć do domu bezpiecznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Pałasz. "Sztucznymi ogniami kolorujemy niebo"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 18:17
- Najpierw trzeba nauczyć się obchodzić z fajerwerkami, bo są bardzo niebezpieczne, a dopiero potem można przygotowywać scenografię do pokazów - mówił Tomasz Pałasz, pirotechnik znany jako TAP DJ.
rozwiń zwiń