X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cisza w związku. "Jest lękotwórcza. Bywa konstruktywna"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 16:00
- Cisza w związku to nie tylko brak słów. To też brak kontaktu wzrokowego, chłód emocjonalny, zamknięcie się przed drugą osobą - przekonywała w Czwórce psycholog Aleksandra Pronobis-Polatyńska.
Audio
  • Kiedy milczenie jest konstruktywne, a kiedy oznacza… kłopoty? (Strefa prywatna/Czwórka)
Czasem dobrze jest po prostu razem pomilczeć. W związkach niestabilnych i  jednak cisza nie oznacza nic dobrego
Czasem dobrze jest po prostu razem pomilczeć. W związkach niestabilnych i jednak cisza nie oznacza nic dobrego Foto: Glow Images/East News

- Milczenie milczeniu nie jest równe. W związku możemy milczeć i jednocześnie czuć się bezpiecznie. Wówczas daje nam ono poczucie bliskości. Zaś milczenie chłodne, zimne może być przejawem odrzucenia, ale także chęci sprawowania kontroli nad daną relacją - tłumaczyła ekspertka.

Jej zdaniem większość osób unika momentów ciszy w związku, bo po prostu się ich boi. - W czasie ciszy zaczynamy się zastanawiać nad tym, co może dziać się w głowie tej drugiej osoby. Projektujemy nasze lęki, wyobrażamy sobie najgorsze - mówiła Pronobis-Polatyńska. Podkreślała, że nierzadko umiejętność milczenia daje partnerowi "władzę". - Ten, który milczy, decyduje kiedy zacznie się rozmowa i jak blisko dopuści do siebie drugą stronę - mówiła ekspertka w Czwórce.

W rozmowie z Kasią Węsierską psychoterapeutka tłumaczyła jednak także, w jakich przypadkach i dlaczego cisza bywa dla związku zbawienna, świadczy o dużej zażyłości i dojrzałości związku.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Aleksandra Pronobis-Polatyńska (psychoterapeutka par i rodzin, psycholog, trenerka)

Data emisji: 09.05.2016

Godzina emisji: 20.00

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złamane serce to syndrom kliniczny

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 13:00
Ból w klatce piersiowej, zakłócenia rytmu serca i powiększenie lewej komory serca - to tylko część medycznych objawów, które pojawiają się po rozstaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość do nauczyciela. Podziw czy fascynacja?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 13:00
Uczucie pomiędzy nauczycielem a uczniem to niezwykle delikatny temat. - Z jednej strony mamy młodą, wrażliwą osobę, z drugiej ukształtowanego człowieka. I choć w Polsce nauczyciel to zawód zaufania publicznego, zdarzają wyjątki od tej zasady - przekonuje Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zazdrość jest zdrowa, ale łatwo przedawkować

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 13:00
Mówi się, że nie ma miłości bez zazdrości. – To nie do końca prawda – mówiła terapeutka Marta Osińska-Białczyk w rozmowie o granicach zazdrości w związku.
rozwiń zwiń