Savoir-vivre XXI wieku. "To sztuka bycia z innymi"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 10:50
- Dziś dobre maniery to nie tyle umiejętność dobrania właściwych sztućców do kraba, co uważność na drugiego człowieka - przekonują autorzy książki "O sztuce bycia z innymi. Dobre maniery na nowy wiek".
Audio
  • Savoir-vivre na miarę XXI wieku (Strefa Prywatna/Czwórka)
Renata Mazurowska i Tomasz Sobierajski w studiu Czwórki
Renata Mazurowska i Tomasz Sobierajski w studiu Czwórki Foto: Czwórka

Renata Mazurowska Współczesność jest szybka, powierzchowna i męcząca. Dobre maniery, zasady to coś, co jest dla nas drogowskazem. Coś, co pozwala czuć się bezpiecznie

Psychoterapeutka Renata Mazurowska i socjolog Tomasz Sobierajski przyznają, że zasady savoir-vivre'u ulegają modyfikacjom, ale na pewno nie ulegają przedatowaniu. - Według mnie nadrzędne wartości, którymi należy się kierować, to szacunek do drugiego człowieka i uważność, czyli niestawianie siebie w centrum świata - tłumaczy Mazurowska.

Czy zatem w XXI wieku nadal obowiązuje zasada "panie przodem"? Czy ubiór wciąż coś o nas komunikuje, czy może być niezależnie od sytuacji dowolny? Czy wypada zwrócić uwagę sąsiadowi, że hałasuje, a koledze w pracy, że nie używa dezodorantu? Czy młodsi i starsi mogą porozumiewać się według podobnych reguł, czy dzieli nas międzypokoleniowa przepaść? I jak zachowuje się Polak na wakacjach w 2017 roku? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Tomasz Sobierajski Wydaje mi się, że tylko te kobiety, które traktują feminizm jako oręż do walki z mężczyznami, szarmanckość odczytują jako przejaw przemocy

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Renata Mazurowska (psychoterapeutka, trenerka rozwoju kompetencji osobistych), Tomasz Sobierajski (socjolog)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/jp

Czytaj także

Percepcja bez granic. Czy jest możliwa do osiągnięcia?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:38
Jak poznajemy otaczający nas świat i czy jest właśnie taki, jakim go widzimy? - Percepcja to rozumienie, uprzytomnienie i odbieranie świata na pewnym poziomie. Percepując widzimy własności przedmiotów i relacje między nimi w czasie i przestrzeni. To bardzo bogata siatka - mówił prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coaching. "To nie tylko życiowe wsparcie!"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 14:00
- Coaching to nie są spędy motywacyjne. To relacja jednej osoby z drugą, ewentualnie coacha z pewnym homogenicznym zespołem. Wtedy ma to sens - przekonuje Robert Grzybek, autor książki "Coaching odczarowany".
rozwiń zwiń