Percepcja bez granic. Czy jest możliwa do osiągnięcia?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:38
Jak poznajemy otaczający nas świat i czy jest właśnie taki, jakim go widzimy? - Percepcja to rozumienie, uprzytomnienie i odbieranie świata na pewnym poziomie. Percepując widzimy własności przedmiotów i relacje między nimi w czasie i przestrzeni. To bardzo bogata siatka - mówił prof. Robert Piłat.
Audio
  • Czym jest percepcja i którymi zmysłami odczuwamy świat? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Gośćmi Czwórki byli prof. Robert Piłat i dr Paweł Gładziejewski
Gośćmi Czwórki byli prof. Robert Piłat i dr Paweł Gładziejewski Foto: Czwórka

- Gdybyśmy mieli percepcję doskonałą, zapamiętywali wszystko, co zobaczymy i umieli policzyć wszystkie liście na mijanych przez nas drzewach, prawdopodobnie przestalibyśmy umieć myśleć. Bo myślenie wymaga pewnego dystansu, który możliwy jest właśnie, gdy percepcja jest w jakiś sposób "dziurawa" - tłumaczył filozof prof. Robert Piłat. A jak podkreślał dr Paweł Gładziejewski człowiek rozumie i poznaje masę rzeczy w sposób niepercepcyjny.

dr Paweł Gładziejewski Percepcja ma wiele definicji, ale to po prostu zdolność do widzenia, słyszenia, czucia świata wokół nas. Zaczyna się od pobudzenia zmysłów, a kończy doświadczeniem przedmiotów w czasie i przestrzeni.

Czy stojące przed nami drzewo jest właśnie takie, jakie nam się jawi? Czy jest rzeczywiście zielone, czy ma szorstką powierzchnię kory, czy jest takie chłodne, jak wyczuwamy je dotykiem? I które zmysły są najbardziej istotne w odkrywaniu świata? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: prof. Robert Piłat (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Paweł Gładziejewski (Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/gs


Czytaj także

Radość z małych rzeczy. 101 sposobów na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:00
Miłość, uśmiech, dzieciństwo, samotność, dystans oraz niesienie pomocy - to tylko kilka fundamentów, na których możemy zbudować lepsze i bardziej zrównoważone życie. - Wszystko, czego potrzebujemy mamy w sobie - tłumaczył Czwórkowy gość Krzysztof Liegmann.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zrobić, "żeby się chciało tak, jak się nie chce"?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 14:57
Te słowa Kubusia Puchatka są mottem przewodnim tego wydania "Strefy Prywatnej", w której razem z twórczyniami warsztatów "Róż się! Poznaj siebie" Adą Jakimowicz i Ewą Jaczewską aktywizujemy umysły i ciała, aby osiągnąć sukces i lepiej poznać siebie. Za co siebie lubimy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:30
Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
rozwiń zwiń