Czy jesteśmy w stanie okiełznać nasze emocje?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 20:00
Czy tego chcemy, czy nie naszymi decyzjami rządzą emocje. Każdego dnia staramy się znaleźć balans pomiędzy działaniami impulsywnymi a zdrowym rozsądkiem. Czy można zagłuszczyć wewnętrznego Szympansa? A może warto nauczyć się z nim współpracować?
Audio
  • Jak oswoić wewnętrznego szympansa? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/rozbeh

Ambitnego przedsięwzięcia podjął się brytyjski psycholog Steve Peters, który w swojej najnowszej książce pt. "Paradoks szympansa" zamieścił program zarządzania umysłem. Autor książki podzielił zachowania człowieka na trzy typy: komputer, człowiek i szympans. Każdy z wymienionych typów ma przypisane określone cechy osobowości. - Za działanie człowieka odpowiada kora czołowa odpowiedzialna za myślenie, szympans znajduje się w płacie limbicznym odpowiedzialnym za emocje, reakcje odpowiedzialne za komputer autor wiąże z płatem ciemieniowym, który steruje naszą pamięcią i reakcjami automatycznymi - opowiadał psycholog z SWPS Leon Ciechanowski.

Leon Ciechanowski Nie jesteśmy w stanie podejmować decyzji racjonalnych i logicznych bez udziału emocji

Czy zachowanie człowieka, jego usposobienie może ulec trwałej zmianie w wyniku w wyniku różnorakich wypadków mechanicznych? Specjalista przywołuje na antenie radiowej Czwórki historie pacjentów, u których doszło do zaburzeń pracy mózgu. Przykłady wskazywały nierozłączność współpracy poszczególnych ośrodków mózgu. - Badania wskazały, że pacjenci nie zmienili się pod względem relacji publicznych, ich IQ pozostało na tym samym poziomie, doszło jednak do głębokich zaburzeń na płaszczyźnie emocjonalnej - opowiadał psycholog.

Leon Ciechanowski Badany otrzymał serię testów na podejmowanie decyzji - wszystkie wykonywał perfekcyjnie. Nie był w stanie jednak podjąć najprostszej, samodzielnej decyzji. Bez podstawowych emocji nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej decyzji, ani normalnie funkcjonować

Czy możliwe jest wykształcenie normalnych relacji społecznych bez któregoś z opisywanych przez badacza typów? Która z sił jest najsilniejsza w naszym umyśle? O tym w nagraniu audycji.

W audycji pojawiły się archiwalne wypowiedzi prof. Jerzego Vetulaniego – polskiego psychofarmakologa, neurobiologa i biochemika.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Leon Ciechanowski (socjolog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 4.10.2017

Godzina emisji: 20.07

ac/kul

Czytaj także

Zazdrość - nieodzowna towarzyszka naszego życia?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:21
Bywamy zazdrośni o partnerów, o to, że komuś żyje się lepiej niż nam, że ma więcej pieniędzy, więcej wie, ma lepszą pozycję społeczną czy zawodową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zazdrość - niebezpieczna namiętność, czy naturalne zjawisko?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 10:51
- Zazdrość to emocja, nie stan ani choroba. Według jednej z teorii, rodzimy się z nią, tak jak z radością, gniewem, czy zdolnością do współczucia. Uzewnętrznia się jednak tylko wówczas, gdy pojawi się konkretny obiekt, czyli ktoś lub coś - tłumaczyła Izabela Dziugieł, psychoterapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Zaremba: kierując się emocjami, musimy być bardzo ostrożni

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:50
- Jeżeli naszym drogowskazem nie jest rozum tylko emocja, łatwo możemy zostać poddani manipulacji - mówi w audycji "Strefa prywatna" socjolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Publicznej.
rozwiń zwiń