Zazdrość - niebezpieczna namiętność, czy naturalne zjawisko?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 10:51
- Zazdrość to emocja, nie stan ani choroba. Według jednej z teorii, rodzimy się z nią, tak jak z radością, gniewem, czy zdolnością do współczucia. Uzewnętrznia się jednak tylko wówczas, gdy pojawi się konkretny obiekt, czyli ktoś lub coś - tłumaczyła Izabela Dziugieł, psychoterapeutka.
Audio
  • Zazdrość - czy możliwe jest życie bez niej? Rozmowa z Izabelą Dziugieł (Strefa Prywatna/Czwórka)
Izabela Dziugieł i Jakub Jamrozek
Izabela Dziugieł i Jakub Jamrozek Foto: Czwórka

iwona firmanty 1200.jpg
Jak znaleźć miłość? Zacznij od pokochania siebie

Bywamy zazdrośni o partnerów, o to, że komuś żyje się lepiej niż nam, że ma więcej pieniędzy, więcej wie, ma lepszą pozycję społeczną czy zawodową, a nawet o to, że ma lepszą pogodę podczas wakacji. - Sami przed sobą nie przyznajemy się często, że jesteśmy zazdrośni. To temat tabu zwłaszcza w relacjach damsko-męskich - tłumaczyła ekspertka Czwórki. - Według jednej z teorii zazdrość połączona jest z naszą niską samooceną, ale to niebezpieczne generalizowanie - mówiła Dziugieł. Opowiadała o zazdrości w związku, ale także o zazdrości "o zasoby", czyli przedmioty. Jak podkreślała, zazdrość może mieć jednak pozytywne konsekwencje. 

I czym różni się zazdrość od zawiści, i która z nich prowadzi do zemsty? Jak sobie poradzić z zazdrością w związku, a jak może wyglądać zazdrość w pracy? Czy istnieje "zdrowa zazdrość"? Jeśli tak, to czym różni się od tej chorobliwej? Czy istnieje miłość bez zazdrości? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Izabela Dziugieł (psychoterapeutka, seksuolog par oraz facylitatorka przytulania)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/mz

Czytaj także

Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męska strona mocy. Od chłopca do mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:30
- O ile kobiety w ostatnich czasach zyskały na swojej tożsamości, to my mężczyźni rozmywamy ją, gubiąc się w coraz to nowym spełnianiu oczekiwań, opcji, które nam mówią co jest, a co nie jest poprawne - mówi specjalista terapii uzależnień, Robert Banasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porządek w mieszkaniu - porządek w głowie i poukładane życie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:15
Jak tłumaczył dr Paweł Fortuna, z życiem jest jak z muzyką, podlega pewnym prawom, jak znaki przykluczowe czy metrum. - Jeśli złamiemy zasady, które rządzą naszą - metaforycznie - kompozycją, może się to skończyć kakofonią - mówił psycholog.
rozwiń zwiń