Mateusz Zaremba: kierując się emocjami, musimy być bardzo ostrożni

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:50
- Jeżeli naszym drogowskazem nie jest rozum tylko emocja, łatwo możemy zostać poddani manipulacji - mówi w audycji "Strefa prywatna" socjolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Publicznej.
Audio
  • Mateusz Zaremba: kierując się emocjami, musimy być bardzo ostrożni (Strefa prywatna/czwórka)
Mateusz Zaremba
Mateusz ZarembaFoto: czwórka

Gość Czwórki mówi, że kierując się emocjami - szczególnie w przestrzeni publicznej - musimy być bardzo ostrożni. Zwraca uwagę, że wiele firm marketingowych i sprzedażowych, zaczynając od tych sprzedających chusteczki higieniczne, po te zajmujące się sprzedażą samochodów, bazując na emocjach usiłują sprzedać nam dany towar.

Mateusz Zaremba zwraca także uwagę, że jeśli chodzi o emocje, warto odróżnić od siebie dwie rzeczy: ich odczuwanie oraz publiczne wyrażanie. - W przestrzeni społecznej są przewidziane, czy przez zasady savoir vivre, czy przez normy kulturowe, normy wyrażania emocji. Kiedy ktoś płacze na pogrzebie nikogo to nie dziwi, ale kiedy ktoś zaczyna płakać w kawiarni wzbudza zainteresowanie ogółu, bo jest to nieprzewidziane konwencją. Sposób wyrażania emocji jest pewną konwencją, w którą jakoś się wspisujemy - tłumaczy rozmówca Jakuba Jamrozka.

Czy emocje mają nad nami władzę? Kto ma łatwiej w życiu: ludzie uczuciowi, czy zimni emocjonalnie? Co mają wspólnego emocje z muzyką? Czy smutek może być zaraźliwy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Mateusz Zaremba (socjolog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 3.10.2017

Godzina emisji: 20.07

kh

Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chlubne uzależnienie. Pracoholizm ceniony społecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 09:44
- Pracoholizm to jedyne uzależnienie, które jest cenione - mówi psycholożka Aleksandra Figura. - Często za nim idzie sukces, awans, podziw, ale też cierpienie uzależnionego - wyjaśnia.
rozwiń zwiń