"Projekt zdrowie" - poczuj smak prawdziwej wolności

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 14:50
Istnieje lekarstwo, jakiego świat nie widział. Dzięki temu środkowi możecie radykalnie zmniejszyć ryzyko zachorowań na wiele groźnych chorób. O jakim lekarstwie mowa? To ruch fizyczny.
Audio
  • Jak świadomie ćwiczyć ciało i umysł? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Roman Stetsyk

"Porzućcie niespełniające obietnic, cudotwórcze kuracje i kanapowy styl życia. Wcale nie trzeba być maratończykiem by poczuć smak prawdziwej wolności - w głowie i ciele" - przekonują Carl Johan Sundberg i Anders Hansen, autorzy "Projektu zdrowie".

Czy kiedy myślicie o aktywności fizycznej pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą wam do głowy są siłownia pełna napakowanych mięśniaków i zakwasy? Nic bardziej mylnego. Autorzy książki "Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł" przekonują, że zdrowy styl życia to inwestycja w rozwój logicznego i kreatywnego myślenia. - Każdym wysiłkiem fizycznym można poprawić swoje samopoczucie. Na przykład spacer i bieganie to rodzaj sportu, który nie wymaga specjalnych kwalifikacji, ani dodatkowego sprzętu - to jest najprostszy wysiłek, jaki możemy wykonywać - przekonywała Barbara Zarzecka, neurokognitywistka z Uniwersytetu SWPS. 

Wskazówki od skandynawskich naukowców mają pomóc w odmłodzeniu swojego biologicznego wieku. Wyjaśniają jak przejście do autobusu może uruchomić nieaktywne geny, a ciało na własny użytek wyprodukować - dającą poczucie szczęścia - endorfinę. Czy to działa? Na to i inne pytania, dotyczące zdrowego stylu życia, opowiadała w Czwórce Barbara Zarzecka.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Barbara Zarzecka (neurokognitywistka z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 20.07

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Efekt wioski. Dlaczego warto być z innymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 10:20
- Stare afrykańskie porzekadło mówi, że, żeby wychować dziecko, potrzeba całej wioski. I ta wioska rozumiana jest jako zbiorowisko ludzi, którzy ze sobą żyją - mówi dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa na nas władza?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:00
Czym jest władza? Co takiego się dzieje, gdy pojawia się w relacjach w pracy, w bliskich związkach?
rozwiń zwiń