Jak działa na nas władza?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:00
Czym jest władza? Co takiego się dzieje, gdy pojawia się w relacjach w pracy, w bliskich związkach?
Audio
  • Jak działa na nas władza? (Strefa prywatna/Czwórka)
dr Dorota Wiśniewska-Juszczak
dr Dorota Wiśniewska-JuszczakFoto: Czwórka

Co się stanie, gdy władza pojawia się w relacji uczeń – nauczyciel? Co dzieje się z tymi, którzy mają władzę w tej relacji i jakie to powoduje konsekwencje dla „władcy”, a jakie dla „podwładnego”. Jak uniknąć budowania asymetrii w relacjach, a jednocześnie w niektórych z nich umieć zachować  autorytet? Porozmawiamy  też o odpowiedzialności posiadania władzy i budowaniu współodpowiedzialności u tych, którzy nam podlegają. Co robić, by władza zmieniała w dobrym kierunku?

Nasz gość, dr Dorota Wiśniewska-Juszczak miała okazję prowadzić 12 godzinny wykład na temat władzy. Jej zdaniem… to za mało. – 12 godzin to zdecydowanie za krótko. Można na ten temat rozważać, rozprawiać godzinami. Studenci bardzo takie dyskusje lubią, ale nie tylko studenci. Władza przyciąga ale i odstrasza. – mówi dr Wiśniewska-Juszczak. – Władza się ludziom kojarzy z opresją, agresją. Dlatego też, większość Polaków ocenia, że to jeden z najmniej istotnych czynników w naszym codziennym życiu. A szkoda. Moim zadaniem jest pokazywanie, że za nią idzie dużo pozytywów, pod warunkiem, że jest prawidłowo wykorzystywana. – dodaje.

Nasze wyobrażenie na temat władzy i wszystkiego co za nią idzie pochodzi głównie z filmów, seriali czy książek. Zdaniem naszego gościa to bardzo duży błąd. Dlaczego? Komu wiedza na temat władzy jest niezbędna do prawidłowej pracy? O tym można się dowiedzieć z dołączonego nagrania rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Dorota Wiśniewska-Juszczak (psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 20.07

ml

Czytaj także

Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie okiełznać nasze emocje?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 20:00
Czy tego chcemy, czy nie naszymi decyzjami rządzą emocje. Każdego dnia staramy się znaleźć balans pomiędzy działaniami impulsywnymi a zdrowym rozsądkiem. Czy można zagłuszczyć wewnętrznego Szympansa? A może warto nauczyć się z nim współpracować?
rozwiń zwiń