Jak psychoterapia może zniszczyć ci życie?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 12:40
Negatywne konsekwencji psychoterapii giną w powodzi radosnych przekazów marketingowych, niezwykle rzadko mając szansę ujrzeć światło dzienne. Jaki los czeka pacjentów, których psychoterapia zakończyła się fiaskiem?
Audio
  • O nieudanych sesjach psychoterapeutycznych i ich konsekwencjach mówi - dr Tomasz Witkowski (Strefa Prywatna/Czwórka)
Psycholog, psychoterapeuta, coach - czym różnią się te profesje i kiedy należy korzystać z pomocy tych specjalistów?
Psycholog, psychoterapeuta, coach - czym różnią się te profesje i kiedy należy korzystać z pomocy tych specjalistów?Foto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

- "Nieudana" terapia to szeroki i złożony problem, bo wiele zależy od punktu widzenia i perspektywy. Miernikiem jest często zadowolenie pacjenta, ale także to, na ile ustąpiły symptomy, z którymi pacjent się zgłosił - mówił ekspert, dr Tomasz Witkowski, psycholog i pisarz. - Ostrożne szacunki mówią o 5-10 proc. osób, dla których psychoterapia kończy się źle. 

Co zrobić, gdy pacjent zaczyna przejmować wartości, wyznawane przez terapeutę, i zmienia sposób komunikowania się z bliskimi. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na ludzi oddających swój los w ręce terapeutów? Jak odnaleźć się w gąszczu psychoterapeutycznych ofert i czym kierować sie, wybierając terapeutę? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Tomasz Witkowski, psycholog, pisarz, założyciel Klubu Sceptyków Polskich („Psychoterapia bez makijażu. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach”)

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 20.08

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wolontariusz w poszukiwaniu raju na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 12:00
- W swoich podróżach szukam krajów oddalonych od tzw. "normalności". Unikam tętniących życiem metropolii, szukam ludzi i miejsc żyjących blisko natury - mówił Dariusz Metel vel Neronek wolontariusz i podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złap równowagę". Jak żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 10:00
Rano wierzą, że mogą kierować światem, zakochują się w przypadkowo spotkanej osobie, zaś wieczorem chcą umrzeć - ludzie z "dwubiegunówką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość platoniczna. Jak się z niej wyleczyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:38
Wiosna to czas zauroczeń, fascynacji, zakochań... nie zawsze szczęśliwych. Bywa bowiem, że uczucie nie jest odwzajemnione albo obdarzona nim osoba o niczym nie wie.
rozwiń zwiń