Stwardnienie rozsiane. Choroba "tysiąca twarzy"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 10:50
- Zestaw objawów, które mogą się pojawić w przypadku stwardnienia rozsianego, jest bardzo szeroki, stąd SM nazywane jest chorobą nieprzewidywalną, która ma tysiąc twarzy - opowiada Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM Walcz o siebie!.
Audio
  • Stwardnienie rozsiane - diagnoza, leczenie i życie z chorobą (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Minerva Studio/Shutterstock

Przy obecnym stanie wiedzy medycznej uważamy, że SM jest chorobą "do okiełznania" Malina Wieczorek

Stwardnienie rozsiane jest nieuleczalną, przewlekłą i nieprzewidywalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, dotykającą głównie ludzi młodych. W Polsce choruje na nią ok. 45 tysięcy pacjentów. - Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, w proporcji 3:1.

U każdego dotkniętego stwardnieniem rozsianym mogą pojawić się inne objawy, różnie też przebiega sama choroba. - Problemy ze wzrokiem, niedowłady, niewyraźne mówienie to tylko niektóre symptomy SM - wylicza gość Czwórki. - Stwardnienie rozsiane jest chorobą układu odpornościowego, który w wyniku jakiś zaburzeń, zaczyna reagować autoagresywnie. Nie da się jednak określić przyczyny tej choroby - wyjaśnia.    

Czytaj także

samotność 1200.jpg
"Aby okiełznać lęk, najpierw musisz się do niego zbliżyć"

Jak wygląda proces leczenia SM? Co zmienia się po diagnozie w życiu pacjenta i jego rodziny? Jak nauczyć się żyć z chorobą przewlekłą? Jakie wsparcie można otrzymać w Szkole Motywacji i jak wygląda szósta odsłona kampanii społecznej "SM - Walcz o siebie!"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Malina Wieczorek (prezes Fundacji SM Walcz o siebie!)

Data emisji: 12.09.2018

Godzina emisji: 20.09

kul/pj

Czytaj także

"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:00
Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok 200 tys. osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa w 2020 ta liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Alzheimer w większości przypadków zaczyna się po 65. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
Czym tak naprawdę są: autyzm i zespół Aspergera? Zaburzenia te postrzega się jako rodzaj dysfunkcji lub przejawy pewnych form geniuszu.
rozwiń zwiń