X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:00
Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok 200 tys. osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa w 2020 ta liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Alzheimer w większości przypadków zaczyna się po 65. roku życia.
Audio
  • Profilaktyka: dieta i ćwiczenia - jak ustrzec się przed chorobą Alzheimera i jak wygląda opieka nad osobą dotkniętą nią na poszczególnych etapach? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

percepcja filozofowie 1200.jpg
Percepcja bez granic. Czy jest możliwa?

Choroba Alzheimera zaczyna się kilka lat przed wystąpieniem jej pierwszych widocznych objawów i nie polega wyłącznie na problemach z pamięcią. W miarę jej rozwoju występują coraz większe dysfunkcje ruchowe, czy przestrzenno-wzrokowe. - Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta z wiekiem, chyba, że jest to Alzheimer spowodowany czynnikami genetycznymi - mówiła Jakimowicz-Klein. Jak tłumaczyła, ważne są także czynniki środowiskowe, na które nie mamy wpływu, jak skażenie środowiska, czy wszelkie urazy mózgu, ale także te, które możemy opanować. - Chorobom otępiennym sprzyjają choroby kardiologiczne, m.in. nadciśnienie tętnicze, ale także cukrzyca - mówiła Jakimowicz-Klein. Jak przekonywała, na każdym etapie choroby opieka nad osobą dotkniętą nią wygląda inaczej. - Przede wszystkim jednak to przykre, gdy widzi się bliską osobę, która zawsze była aktywna i służyła radą, w zupełnie nowej roli: człowieka, o którego to my musimy dbać i wyprzedzać jego potrzeby - tłumaczyła Jakimowicz-Klein.

Barbara Jakimowicz-Klein Przez całe życie pracujemy na to, w jaki sposób na starość będzie funkcjonował nasz mózg. Musimy o niego zadbać odpowiednio wcześniej, na zmiany nigdy nie jest za późno

Znając objawy choroby i kolejne jej etapy, łatwiej współpracować z chorym, pielęgnować go i wspomagać w codziennych czynnościach. Jak odróżnić zwykłe roztargnienie od pierwszych objawów Alzheimera? Gdzie szukać pomocy? Jak opiekować się chorym, czyli m.in. jak przystosować mieszkanie, by można było bezpiecznie w nim funkcjonować? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Swoimi doświadczeniami dzielili się także m.in. ludzie, na co dzień zmagający się z chorobą Alzheimera u bliskich.

Barbara Jakimowicz-Klein/fot. Jakub Jamrozek Barbara Jakimowicz-Klein/fot. Jakub Jamrozek

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Barbara Jakimowicz-Klein (publicystka, autorka książki "Oswoić Alzheimera. Rozumiem, akceptuję, wspieram")

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. "Po pierwsze nie wstydź się!"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:40
- Choroby psychiczne obrosły w stereotypy. Tymczasem to nieprawda, że osoba cierpiąca na schizofrenię nie nadaje się do życia w społeczeństwie czy zakładania rodziny - wyjaśnia psychoterapeuta Jerzy Kłoskowski.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmęczenie - choroba czy przewrażliwienie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:00
Nie mam siły, nie chce mi się - czy to znaczy, że jestem leniem? Niekoniecznie, być może to syndrom chronicznego zmęczenia, kolejna choroba cywilizacyjna, na którą cierpią przede wszystkim młodzi i aktywni zawodowo ludzie, a której etiologia wciąż nie jest do końca znana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikotyna jak narkotyki. Jak rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:20
 - Trzeba mieć świadomość, że organizm pozbawiony nagle nikotyny, będzie się buntował. Do tego dochodzą nawyki, związane m.in. z trzymaniem papierosa, których po latach ciężko będzie nam się pozbyć. Rzucanie palenia nie jest więc łatwe, trzeba to robić dwutorowo - mówiły psycholog Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
rozwiń zwiń