"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:00
Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok 200 tys. osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa w 2020 ta liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Alzheimer w większości przypadków zaczyna się po 65. roku życia.
Audio
  • Profilaktyka: dieta i ćwiczenia - jak ustrzec się przed chorobą Alzheimera i jak wygląda opieka nad osobą dotkniętą nią na poszczególnych etapach? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

percepcja filozofowie 1200.jpg
Percepcja bez granic. Czy jest możliwa?

Choroba Alzheimera zaczyna się kilka lat przed wystąpieniem jej pierwszych widocznych objawów i nie polega wyłącznie na problemach z pamięcią. W miarę jej rozwoju występują coraz większe dysfunkcje ruchowe, czy przestrzenno-wzrokowe. - Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta z wiekiem, chyba, że jest to Alzheimer spowodowany czynnikami genetycznymi - mówiła Jakimowicz-Klein. Jak tłumaczyła, ważne są także czynniki środowiskowe, na które nie mamy wpływu, jak skażenie środowiska, czy wszelkie urazy mózgu, ale także te, które możemy opanować. - Chorobom otępiennym sprzyjają choroby kardiologiczne, m.in. nadciśnienie tętnicze, ale także cukrzyca - mówiła Jakimowicz-Klein. Jak przekonywała, na każdym etapie choroby opieka nad osobą dotkniętą nią wygląda inaczej. - Przede wszystkim jednak to przykre, gdy widzi się bliską osobę, która zawsze była aktywna i służyła radą, w zupełnie nowej roli: człowieka, o którego to my musimy dbać i wyprzedzać jego potrzeby - tłumaczyła Jakimowicz-Klein.

Barbara Jakimowicz-Klein Przez całe życie pracujemy na to, w jaki sposób na starość będzie funkcjonował nasz mózg. Musimy o niego zadbać odpowiednio wcześniej, na zmiany nigdy nie jest za późno

Znając objawy choroby i kolejne jej etapy, łatwiej współpracować z chorym, pielęgnować go i wspomagać w codziennych czynnościach. Jak odróżnić zwykłe roztargnienie od pierwszych objawów Alzheimera? Gdzie szukać pomocy? Jak opiekować się chorym, czyli m.in. jak przystosować mieszkanie, by można było bezpiecznie w nim funkcjonować? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Swoimi doświadczeniami dzielili się także m.in. ludzie, na co dzień zmagający się z chorobą Alzheimera u bliskich.

Barbara Jakimowicz-Klein/fot. Jakub Jamrozek Barbara Jakimowicz-Klein/fot. Jakub Jamrozek

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Barbara Jakimowicz-Klein (publicystka, autorka książki "Oswoić Alzheimera. Rozumiem, akceptuję, wspieram")

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. "Po pierwsze nie wstydź się!"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:40
- Choroby psychiczne obrosły w stereotypy. Tymczasem to nieprawda, że osoba cierpiąca na schizofrenię nie nadaje się do życia w społeczeństwie czy zakładania rodziny - wyjaśnia psychoterapeuta Jerzy Kłoskowski.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmęczenie - choroba czy przewrażliwienie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:00
Nie mam siły, nie chce mi się - czy to znaczy, że jestem leniem? Niekoniecznie, być może to syndrom chronicznego zmęczenia, kolejna choroba cywilizacyjna, na którą cierpią przede wszystkim młodzi i aktywni zawodowo ludzie, a której etiologia wciąż nie jest do końca znana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikotyna jak narkotyki. Jak rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:20
 - Trzeba mieć świadomość, że organizm pozbawiony nagle nikotyny, będzie się buntował. Do tego dochodzą nawyki, związane m.in. z trzymaniem papierosa, których po latach ciężko będzie nam się pozbyć. Rzucanie palenia nie jest więc łatwe, trzeba to robić dwutorowo - mówiły psycholog Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
rozwiń zwiń