Poliamoria - kiedy kocha się wielu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 12:37
Ona, on i ten trzeci. A do tego – kilkoro innych. Czy można pożądać wiele osób naraz, kochać je i tworzyć udany związek? 
Audio
  • Promiskuityzm, związek otwarty, wielomiłość. Czym się od siebie różnią? Tłumaczy seksuolog Andrzej Gryżewski (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rawpixels

- Wiele osób poliamorię myli z poligamią, a są to dwa różne zjawiska - mówił seksuolog Andrzej Gryżewski. - Nie jest to także promiskuityzm, czyli pozbawione uczuć kontakty seksualne. W poliamorii chodzi o coś więcej - tłumaczył.

- Ci, którzy kochają wiele osób, żyją według określonych zasad. Podobnie, jak w związku monogamicznym szukają zaangażowania, ciepła, miłości i uczciwości. Szanują się nawzajem, często wspólnie wychowują dzieci. Różnica jest taka, że to dzieje się w większym, niż dwuosobowy układzie - opowiadał gość Czwórki.

Dlaczego ludzie decydują się na wielomiłość? Czy to sposób na urozmaicenie relacji, czy ucieczka od wygasających namiętności? Co motywuje ich do takich zachowań? Czy w poliamorii obowiązują jakieś zasady? Czym różni poliamoria od związku otwartego? O wielomiłości i zjawiskach psychologicznych z nią związanych rozmawialiśmy z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Andrzej Gryżewski (seksuolog, psychoterapeuta, autor książki "Sztuka obsługi penisa")

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 20.07

ac

Czytaj także

Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twardziele i romantycy. Jacy są dziś mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 09:19
Teorii na temat mężczyzn, ich charakterów i celów jest wiele. Czy dzisiejszy męski świat bardzo różni się od tego sprzed choćby 30 lat? O to zapytaliśmy specjalistkę, Biancę-Beatę Kotoro. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związek na zakręcie. "Kryzys zaczyna się dużo wcześniej"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 14:53
- Najlepsze ostrzeżenie o początku końca to to, że ludziom już nie chce się kłócić. To znak, że przyzwyczailiśmy się do samotności w związku. Dopóki polaryzujemy, jest między nami energia, warto się nad tym skupić - mówi Tatiana Mindewicz-Puacz.
rozwiń zwiń