Związek na zakręcie. "Kryzys zaczyna się dużo wcześniej"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 14:53
- Najlepsze ostrzeżenie o początku końca to to, że ludziom już nie chce się kłócić. To znak, że przyzwyczailiśmy się do samotności w związku. Dopóki polaryzujemy, jest między nami energia, warto się nad tym skupić - mówi Tatiana Mindewicz-Puacz.
Audio
  • Jak pielęgnować relację, by była trwała i dlaczego na kryzys nie można się przygotować? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Tatiana Mindewicz-Puacz
Tatiana Mindewicz-PuaczFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Wszystko się psuje, jeśli o to nie dbamy. Bez względu na to, czy chodzi o pralkę, lodówke, czy relację. Fajnie mieć w związku swój świat, ale nie zbyt odległy od świata partnera. Tatiana Mindewicz-Puacz

Mijają lata i okazuje się, że bajkowa rzeczywistość z początku związku gdzieś zniknęła. Problemy narastają, pojawiają się frustracje, wzajemne oskarżenia. Oddalanie się od siebie nie następuje jednego dnia, jest procesem, który daje o sobie stopniowo znać, ale często ignorujemy te sygnały. - Przyczyn, oczywiście poza niewłaściwym dobraniem partnera może być wiele, najczęściej jednak po prostu za szybko odpuszczamy walkę o związek, wydaje nam się, że coś się naprawi samo, a "różowe okulary" i "motyle w brzuchu" zawsze będą. A tak nie jest - mówiła ekspertka. - Miłość to dar, który trzeba umieć dać, ale także przyjąć. Zastanówmy się nie tylko, czy naprawdę chcemy być z tym drugim człowiekiem, ale też, jakie mamy ku temu powody.

Współcześnie dużo więcej jest rozhisteryzowanych facetów niż kobiet. Kobiety częściej bywają zorganizowane i poukładane, a gdy mężczyźni wchodzą w emocje, okazuje się, że znają tylko dwa uczucia, radość albo złość Tatiana Mindewicz-Puacz

Jakie podejście do miłości i związku mają najczęściej kobiety, a jakie mężczyźni i przedstawiciele której płci częściej decydują sie na terapię? Jakie są klucze do sukcesu w związku, i dlaczego tak naprawdę "zawsze chodzi o uwagę"? Czy ludzie rzeczywiście się nie zmieniają? I jakie recepty na udaną relację mają słuchacze Czwórki? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Tatiana Mindewicz-Puacz (psychoterapeutka, mówczyni motywacyjną i trenerka biznesu, autorka książki "Miłość. I co dalej?")

Data emisji: 11.09.2018

Godzina emisji: 20.09

kd/kul

Czytaj także

Jak zorganizować finanse w związku?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 10:20
12,5, 12,5, 75 proc. - tak dzielimy domowy budżet. - Łączymy swoje pieniądze na wspólnym koncie, a później 25 proc. tej sumy dzielimy po równo na nasze wydatki, czyli przysłowiowe waciki, a pozostałe 75 roc. przeznaczamy na wspólne życie - radzi Dominika Nawrocka z organizacji "Kobieta i pieniądze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twardziele i romantycy. Jacy są dziś mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 09:19
Teorii na temat mężczyzn, ich charakterów i celów jest wiele. Czy dzisiejszy męski świat bardzo różni się od tego sprzed choćby 30 lat? O to zapytaliśmy specjalistkę, Biancę-Beatę Kotoro. 
rozwiń zwiń