Twardziele i romantycy. Jacy są dziś mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 09:19
Teorii na temat mężczyzn, ich charakterów i celów jest wiele. Czy dzisiejszy męski świat bardzo różni się od tego sprzed choćby 30 lat? O to zapytaliśmy specjalistkę, Biancę-Beatę Kotoro. 
Audio
  • Bianca-Beata Kotoro opowiada o współczesnych mężczyznach (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Roman Samborskyi

Według ewolucjonistów celem męskiej miłości do kobiety jest spłodzenie potomstwa i obowiązek zadbania o jego przetrwanie. Mężczyzna stara się wytrwać przy jednej partnerce, chociaż jest nieustannie kuszony przez inne kobiety. Psychologowie podkreślają rolę socjalizacji w kształtowaniu męskiego charakteru - w naszej kulturze dominowała tendencja do nieokazywania uczuć, mężczyzna miał być twardzielem. Dzisiaj uważa się, że mężczyźni mają wiele uczuć, kochają na wiele sposobów, podobnie jak kobiety, i można z nimi tworzyć złożone emocjonalnie i ekscytujące związki. 

Dziś, w wychowaniu, chodzi o to, by dać chłopcom miejsce na poznanie emocji. Na zapoznanie się z nimi, na nazwanie uczuć Bianca-Beata Kotoro

- Co raz częściej do gabinetów psychoterapeutów trafiają zagubieni mężczyźni, wychowywani na twardzieli, wiecznie słyszący frazę: chłopaki nie płaczą - mówi Bianca-Beata Kotoro. 

Specjalistka zwraca uwagę na emocje, ale też relacje rodzinne. - Relacja z mamą i tatą są tak samo ważne, ale na pewno męskości mężczyźni uczą się od mężczyzn - wyjaśnia. - Niestety zdarza się, że mają tego mało: tata jest często zapracowany, w przedszkolu opiekunką zazwyczaj jest kobieta, w szkole podstawowej podobnie - dodaje. 

miłość 1200.jpg
Czy istnieją normy w seksie? Sami je wyznaczamy

Gość Kuby Jamrozka podkreśla, że w dzisiejszym świecie w związkach postawiliśmy na partnerstwo, wspólne wychowywanie dzieci, prowadzenie domu, rozwiązywanie problemów. To często są nowe zadania dla męskiego świata, ale już dziś nikogo nie dziwi mężczyzn z dzieckiem na spacerze czy gotujący obiad. W czym jednak męski świat rożni się od kobiecego? Jak panowie odnajdują się w nowych rolach? Czy kobiety nie stawiają panom zbyt wysokich wymagań, a jeśli tak, to jak z tego wybrnąć? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Bianca-Beata Kotoro (psychoseksuologiem z Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 6.09.2018

Godzina emisji: 20.09

pj/kd

Czytaj także

Jak zorganizować finanse w związku?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 10:20
12,5, 12,5, 75 proc. - tak dzielimy domowy budżet. - Łączymy swoje pieniądze na wspólnym koncie, a później 25 proc. tej sumy dzielimy po równo na nasze wydatki, czyli przysłowiowe waciki, a pozostałe 75 roc. przeznaczamy na wspólne życie - radzi Dominika Nawrocka z organizacji "Kobieta i pieniądze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
rozwiń zwiń