Pułapki irracjonalności. W jaki sposób podejmujemy decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 13:36
Konsumenci, biznesmeni, politycy - wszyscy podejmujemy decyzje wynikające z bardzo podobnych schematów zachowań. Dan Ariely w książce pt. "Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" wyjaśnia, co kieruje naszymi wyborami. W Czwórce na ten temat rozmawialiśmy z ekonomistką behawioralną Julią Kołodko.
Audio
  • Trening podejmowania dobrych decyzji. Jak nie ulegać schematom? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sanneberg / Shutterstock

Większość z nas nie jest w stanie ocenić wartości rzeczy w oderwaniu od kontekstu. Porównujemy starając się ocenić, czy to, co wybieramy jest dla nas dobre, czy złe Julia Kołodko

- Irracjonalność naszych wyborów polega na tym, że w przeciwieństwie do tego, co głosi ekonomia klasyczna, nie zawsze skupiamy się na naszym osobistym, długoterminowym interesie - mówiła Julia Kołodko.

- Większość decyzji podejmujemy pod wpływem różnych impulsów. Działamy tak, jak inni, ulegamy pułapkom, które prowadzą do tego, że robimy coś, o czym wiemy, że nie powinniśmy tego robić, ale i tak się w to angażujemy - tłumaczyła.

Lubimy wierzyć, że wszystko w naszym życiu jest przemyślane i najlepsze dla nas. Rzeczywistość pokazuje, że najczęściej ulegamy schematom Julia Kołodko

Jak się okazuje, wpadanie w takie pułapki ma swoje naukowe uzasadnienie. Co sprawia, że wszyscy ulegamy irracjonalnym impulsom? Jakie są pozytywne strony takich zachowań? Na czym polega "błąd planowania", "ramowanie" i "efekt wdrukowania"? I co z tym wszystkim ma wspólnego ewolucja? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Julia Kołodko (wykładowczyni na Akademii Leona Koźmińskiego oraz doradczyni i trenerka w obszarach ekonomii behawioralnej, decyzji konsumenckich i marketingu strategicznego)

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kd

Czytaj także

Związek na zakręcie. "Kryzys zaczyna się dużo wcześniej"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 14:53
- Najlepsze ostrzeżenie o początku końca to to, że ludziom już nie chce się kłócić. To znak, że przyzwyczailiśmy się do samotności w związku. Dopóki polaryzujemy, jest między nami energia, warto się nad tym skupić - mówi Tatiana Mindewicz-Puacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poliamoria - kiedy kocha się wielu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 12:37
Ona, on i ten trzeci. A do tego – kilkoro innych. Czy można pożądać wiele osób naraz, kochać je i tworzyć udany związek? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najciekawsze jest to, czego jeszcze nie znamy. Jak nie przegapić tego, co ważne?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 15:57
- Tajemniczość życia nadaje mu sens. Gdybyśmy już dziś wiedzieli co stanie się za dwa lata, żylibyśmy tylko tym wydarzeniem - mówił Jacek Walkiewicz, psycholog, trener i mentor, autor książki "Rozmyślnik. Zainspiruj się do działania!".
rozwiń zwiń