Analiza stylu myślenia. Co motywuje sportowych mistrzów?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:38
Silna koncentracja na osiąganie celów i mocno rozwinięte poczucie wewnętrznej kontroli i dyscypliny – to style myślenia, które łączą legendę polskiego boksu zawodowego Przemysława Saletę oraz wieloletniego reprezentanta Polski w piłce ręcznej Karola Bieleckiego. 
Audio
  • MindSonar. Czy mój styl myślenia pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ ShutterStockStudio

System wartości nie jest czymś stałym. To zjawisko, które różni się w zależności od kontekstu dr Katarzyna Pilipczuk

Takie wnioski płyną z analizy, w trakcie której sportowcy zostali poddani drobiazgowemu badaniu przy użyciu nowego narzędzia psychometrycznego - technologii badającej style myślenia, wartości, motywacje oraz potencjał.

- Badanie przeprowadziliśmy za pomocą systemu MindSonar. Dzięki niemu udało nam się zajrzeć do głów mistrzów - mówiła dr Katarzyna Pilipczuk, wykładowca akademicki, certyfikowany trener coachingu, badaczka profili sportowców.

- Zbadaliśmy ich style myślenia, siły napędowe i motywacje, które sprawiają, że osiągają sukces. Staraliśmy się porównać wyniki sportowców uprawiających dyscypliny drużynowe, z tymi, którzy uprawiają swoją dyscyplinę indywidualnie. Wyniki nie były kompletnie różne - wyjaśniała.

Co łączyło motywacje sportowców? Co ich łączy a co dzieli? Czym analiza badająca styl myślenia różni się od sesji u psychologa czy psychoterapeuty? Co wynika z analizy innych grup społecznych, w tym millenialsów? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Kamila Dębczak

Gość: dr Katarzyna Pilipczuk (wykładowca akademicki, certyfikowany superwizor i trener coachingu, badaczka profili sportowców)

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kd

Czytaj także

Przemoc wobec starszych. Jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 17:23
Za niecałe 20 lat co czwarta osoba w Polsce będzie w wieku senioralnym, a to oznacza, że może też być potencjalną ofiarą przemocy. - Ludzie ci najczęściej są w pozycji zależności od innych, finansowej bądź emocjonalnej. Agresja najczęściej na tym właśnie bazuje - tłumaczyła Maja Kuźmicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyciągnąć psychologię z szafy", czyli dlaczego warto żyć w zgodzie z nauką

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:00
Popularyzują naukę, m.in. wiedzę psychologiczną opartą na dowodach naukowych. Marta Michałowska i Dariusz Aksamit uświadamiają, że zawsze - zanim uznamy, że wiemy już wszystko na dany temat - warto weryfikować, skąd wzięły się dane, które właśnie przeczytaliśmy.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Wyszkowska: nie ma "złych" emocji. Są te trudne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 13:21
- Emocje są trudne do opisania i jeszcze trudniejsze do uświadomienia - mówiła gość Czwórki, psycholog i psychoterapeutka ze Strefy Równowagi, Anna Wyszkowska.
rozwiń zwiń