Przemoc wobec starszych. Jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 17:23
Za niecałe 20 lat co czwarta osoba w Polsce będzie w wieku senioralnym, a to oznacza, że może też być potencjalną ofiarą przemocy. - Ludzie ci najczęściej są w pozycji zależności od innych, finansowej bądź emocjonalnej. Agresja najczęściej na tym właśnie bazuje - tłumaczyła Maja Kuźmicz. 
Audio
  • Przemoc wobec osób starszych - z czego wynika i jak jej przeciwdziałać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: De Visu/Shutterstock.com

Według ubiegłorocznych badań co szósty senior na świecie, czyli osoba 65+, pada ofiarą przemocy ze strony bliskich. - Ludzie zdają sobie sprawę, ze koniec życia jest blisko, widzą, że ich przyjaciele odchodzą. Jest w tym bardzo dużo lęków. Na to nakładają się zmiany kulturowe, które wciąż zachodzą: rodziny są coraz mniej liczne, a młodzi wyjeżdżają za granicę, pojawił się też internet, którego osoby starsze nie rozumieją, i za którym nie nadążają, więc ich pozycja już na starcie jest słabsza - mówiła Magdalena Rutkiewicz. - Nie szukamy już odpowiedzi u naszych dziadków, ale w sieci, to sprawia, że czują się oni niepotrzebni. Ich pozycja staje się coraz bardziej wycofana, są odsuwani w sytuacjach rodzinnych.

Zaś jak tłumaczyła Maja Kuźmicz, agresorami najczęściej są mężczyźni: syn, zięć, partner - gdy w grę wchodzi przemoc seniora wobec seniora, na końcu tej listy są wnuczkowie. Jaka jest skala przemocy, jakie są jej formy? Czy agresorzy-dzieci po prostu zapominają o tym, co zrobili dla nich rodzice? Jak rozpoznać, że ktoś padł lub pada ofiarą przemocy? I gdzie szukać pomocy? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. W programie mówiliśmy także o m.in. programie "Przemoc wobec starszych" zorganizowanym przez Projekt Starsi.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Magdalena Rutkiewicz (prezes Fundacji Projekt Starsi, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie), Maja Kuźmicz (psycholog, program pomocy osobom starszym, doświadczającym przemocy)

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 20.07

kd/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Profiler kryminalny wchodzi w umysły sprawców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:00
Amerykańskie filmy i seriale oparte na prawdziwych lub fikcyjnych historiach o seryjnych mordercach i zbrodni cieszą się niegasnącą popularnością. Czy pokazana w nich praca profilera rzeczywiście tak wygląda?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia języka. Jak słowa porządkują świat?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:50
- W języku widzę tak zwaną "formę życia". Język, mówiąc najprościej, to jest coś, co ludzie "robią" - wyjaśnia dr Filip Kawczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wewnętrzny krytyk. Czy wstyd nas ogranicza?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:26
W dzieciństwie jesteśmy spontaniczni i bez zahamowań, później, kiedy nasz świat zaczyna porządkować system wartości i ograniczeń, pojawia się wstyd.
rozwiń zwiń