X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przemoc wobec starszych. Jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 17:23
Za niecałe 20 lat co czwarta osoba w Polsce będzie w wieku senioralnym, a to oznacza, że może też być potencjalną ofiarą przemocy. - Ludzie ci najczęściej są w pozycji zależności od innych, finansowej bądź emocjonalnej. Agresja najczęściej na tym właśnie bazuje - tłumaczyła Maja Kuźmicz. 
Audio
  • Przemoc wobec osób starszych - z czego wynika i jak jej przeciwdziałać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: De Visu/Shutterstock.com

Według ubiegłorocznych badań co szósty senior na świecie, czyli osoba 65+, pada ofiarą przemocy ze strony bliskich. - Ludzie zdają sobie sprawę, ze koniec życia jest blisko, widzą, że ich przyjaciele odchodzą. Jest w tym bardzo dużo lęków. Na to nakładają się zmiany kulturowe, które wciąż zachodzą: rodziny są coraz mniej liczne, a młodzi wyjeżdżają za granicę, pojawił się też internet, którego osoby starsze nie rozumieją, i za którym nie nadążają, więc ich pozycja już na starcie jest słabsza - mówiła Magdalena Rutkiewicz. - Nie szukamy już odpowiedzi u naszych dziadków, ale w sieci, to sprawia, że czują się oni niepotrzebni. Ich pozycja staje się coraz bardziej wycofana, są odsuwani w sytuacjach rodzinnych.

Zaś jak tłumaczyła Maja Kuźmicz, agresorami najczęściej są mężczyźni: syn, zięć, partner - gdy w grę wchodzi przemoc seniora wobec seniora, na końcu tej listy są wnuczkowie. Jaka jest skala przemocy, jakie są jej formy? Czy agresorzy-dzieci po prostu zapominają o tym, co zrobili dla nich rodzice? Jak rozpoznać, że ktoś padł lub pada ofiarą przemocy? I gdzie szukać pomocy? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. W programie mówiliśmy także o m.in. programie "Przemoc wobec starszych" zorganizowanym przez Projekt Starsi.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Magdalena Rutkiewicz (prezes Fundacji Projekt Starsi, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie), Maja Kuźmicz (psycholog, program pomocy osobom starszym, doświadczającym przemocy)

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 20.07

kd/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Profiler kryminalny wchodzi w umysły sprawców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:00
Amerykańskie filmy i seriale oparte na prawdziwych lub fikcyjnych historiach o seryjnych mordercach i zbrodni cieszą się niegasnącą popularnością. Czy pokazana w nich praca profilera rzeczywiście tak wygląda?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia języka. Jak słowa porządkują świat?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:50
- W języku widzę tak zwaną "formę życia". Język, mówiąc najprościej, to jest coś, co ludzie "robią" - wyjaśnia dr Filip Kawczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wewnętrzny krytyk. Czy wstyd nas ogranicza?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:26
W dzieciństwie jesteśmy spontaniczni i bez zahamowań, później, kiedy nasz świat zaczyna porządkować system wartości i ograniczeń, pojawia się wstyd.
rozwiń zwiń