Polskie Radio
Section05
motywacja

Rodzinna wyprawa na Wyspy Tonga. Marzenia się… spełnia!

Beata Piskadło i Marcin Szot to rodzice, którym zamarzyło się mieszkanie w lokalnej, organicznej społeczności ludzi żyjących w naturze, w zgodzie z jej rytmami i siłami. Swoje marzenia goście Strefy Rodzica zamienili w cel do realizacji. Jako docelowy punkt swojej podróży wybrali Wyspy Tonga. Planują  na bieżąco stamtąd pisać i nagrywać relacje o swoich doświadczeniach i odkryciach, dzieląc się nimi ze światem w mediach społecznościowych. Jeszcze w lutym Beata i Marcin wylecą na miesiąc do Indii, gdzie przeczekają porę deszczową, żeby pod koniec marca polecieć na Wyspy Tonga. Choć nie wiedzą dokładnie, ile potrwa pobyt, powrót szacują na lipiec - sierpień.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzina podróże psychologia Aleksandra Jasińska

Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?

Szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata - jeśli postawimy taką diagnozę, nie poprzestajmy na tym. Jest wiele sposobów na to, żeby utrzymać  młodego człowieka w ciekawości poznawczej. Elżbieta Manthey podkreśla, że dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo uważnie obserwują dorosłych i idą za nimi, dokądkolwiek ci by nie zmierzali. Ważne jest, byśmy naszą ciekawość komunikowali dzieciom, zarówno będąc rodzicem, jak i nauczycielem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci szkoła emocje rozwój dziecka

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia młodzież emocje zdrowie psychiczne

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica aktywność fizyczna kobieta rodzicielstwo psychologia radio dla rodziców