Kobiety nie są z Wenus, a przeciwieństwa się nie przyciągają? Psychologiczne stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:47
Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają, a lewa półkula mózgu dominuje nad prawą? Że kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa, a słuchanie muzyki Mozarta ma wpływ na rozwój inteligencji? O mitach psychologii popularnej w audycji Jakuba Jamrozka.
Audio
  • Obalamy mity psychologiczne (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dean Drobot/Shutterstock.com

Intuicja to tak naprawdę pochodna naszej wiedzy i doświadczeń. Dlatego czasem warto jej słuchać Katarzyna Kaźmierczak

- Każdy z nas stara się być dziś po trosze psychologiem, to wynika nie z naszej wiedzy, ale tendencji do upraszczania i generalizowania otaczającej nas rzeczywistości, Wnioski wyciągamy często na bazie doświadczeń, jakie mamy i doświadczeń innych ludzi - tłumaczyła Katarzyna Kaźmierczak. W programie omawialiśmy niektóre tezy, tworzone na własny użytek przez psychologów - amatorów, m.in. to, że słuchanie muzyki klasycznej podnosi poziom naszej inteligencji. - To wygodne zwłaszcza dla ludzi, którzy rzeczywiście jej słuchają. Badania jednak wykazały, że efekty, jeśli się pojawiają, są bardzo krótkotrwałe - mówiła rozmówczyni Jakuba Jamrozka.

Czy to prawda, że zapisywanie swoich celów na kartkach poprawia naszą efektywność w ich osiąganiu? Czy kolor zielony naprawdę nas uspokaja, a czerwony denerwuje? Czy przekaz podprogowy naprawdę istnieje, a jeśli tak to jak działa? I jak przeprowadza się takie badania? Czy jest metaanaliza? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.  

W programie z ekspertką rozmawialiśmy także o tym, kim są ludzie nieprzeciętni. ZOBACZ WIĘCEJ "Nieprzeciętni 2019" >>>

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Katarzyna Kaźmierczak (trenerka, coach, konsultantka HR)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 20.09

kd/pj

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - choroba o tysiącu twarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 12:18
SM to nieuleczalna choroba układu nerwowego. Nazywana jest chorobą tysiąca twarzy, ponieważ u każdego pacjenta przebiega ona inaczej. Jak radzi sobie z nią Magda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:52
- Pojęcie normalności to efekt tzw. błędu Kartezjusza. Wielkiemu uczonemu zarzuca się, że popełnił błąd zasadniczy. Wprowadził w naszą mentalność, kulturę, a nawet cywilizację myślenie w kategoriach normy, czyli racjonalne myślenie o świecie - mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.
rozwiń zwiń