Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:52
- Pojęcie normalności to efekt tzw. błędu Kartezjusza. Wielkiemu uczonemu zarzuca się, że popełnił błąd zasadniczy. Wprowadził w naszą mentalność, kulturę, a nawet cywilizację myślenie w kategoriach normy, czyli racjonalne myślenie o świecie - mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.
Audio
  • Czym jest normalność? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

dziewczyna uczucia emocje 1200.jpg
"Musimy dać sobie przyzwolenie, by doświadczać wszystkich emocji"

- Przekonywał, że wszystko, co dzieje się w naszym życiu musi mieć racjonalną przyczynę i skutek, a w świecie istnieją normy, które nieustannie powinniśmy odkrywać - tłumaczył gość Czwórki. 

- To ścieżka, którą do dziś podążają m.in. matematycy i fizycy, którzy uważają, że wszystko zbudowane jest z różnego typu norm, które odkrywają w ścisłych przedmiotach. Gdyby jednak spojrzeć na to od strony natury, to odkryjemy, że nie ma w niej czegoś takiego, jak norma. Jest głównie różnorodność - przekonywał. 

W naszym mózgu funkcjonują dwa umysły. Jeden jest racjonalny, a drugi emocjonalny. Jeden z nich zna odpowiedź na wszystkie pytania dr Leszek Mellibruda

Czy nauka patrzy na świat w uproszczeniu? Czym jest normalność? Co kształtuje jej granice? Czy każdy z nas jest w jakimś stopniu nienormalny? Czym są tzw. deformanci, wielepy i nałogowcy utrapień? Co wspólnego z deformacjami wartości mają określenia "yolo" i "swag"? O tym w nagraniu rozmowy. 

W potocznej psychologii uważa się, że człowiek ma jedną osobowość. Dziś jest oczywiste, że posiadamy ich wiele. Żyje w nas kilka wariantów samego siebie dr Leszek Mellibruda

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny, psycholog biznesu.

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kul

Czytaj także

Jak spać, żeby się skutecznie wyspać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 15:01
- Niedobory snu są jak kredyt. Możemy niedosypiać, czyli nawet przez kilka lat zaciągać taki kredyt w naszym organizmie, ale kiedyś trzeba będzie go spłacić. Jeśli nie wypoczniemy w porę, odbije się to negatywnie na naszym zdrowiu - tłumaczył w Czwórce psychiatra dr Michał Skalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja dzieci. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 10:00
Depresja jest chorobą, która coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. W młodym wieku jest tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna dla najbliższego otoczenia - mylona z buntem i złym wychowaniem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Gryżewski: mózg to najważniejszy organ seksualny

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 12:06
Seks jest wszędzie – na ulicy, w prasie, w mediach, w pracy, w szkole. Wiele młodych osób wierzy w lansowane mity. Jak się temu oprzeć? Nie wpaść w lęk zadaniowy lub anoreksję seksualną?
rozwiń zwiń