Rak piersi. Jak ważne jest wsparcie najbliższych?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 11:30
Zaawansowany rak piersi dotyka 30 procent kobiet, u których nowotwór rozpoznano we wczesnym stadium. Chorują bardzo młode dziewczyny, które dopiero wchodzą w dorosłość. Jak je wesprzeć i jak wesprzeć wspierających?
Audio
  • Czym jest BreastFit i na czym może polegać wsparcie osoby chorej na raka piersi? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstiock.com/Photographee.eu

kobieta rak piersi 1200.jpg
Fundacja OmeaLife. Wsparcie dla młodych kobiet chorych na raka piersi

Dzięki licznym kampaniom edukacyjnym świadomość Polaków w zakresie profilaktyki w wykrywaniu raka piersi możliwie na wczesnym etapie rośnie. Od lat wpisuje się w nie akcja BreastFit. Kobiecy biust, męska sprawa, w którą angażują się panowie ćwiczący crossfit. 

- Kobiecy biust to męska sprawa już od urodzenia, bo mężczyzna korzysta z piersi mamy, gdy jest niemowlakiem. Gdy idziemy dalej, to te piersi towarzyszą w różnej formie przez całe życie - mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. - Mężczyźni są braćmi, partnerami, mężami, ojcami, wujkami - dodaje. 

Chorujące na raka piersi kobiety nadal prowadzą normalne życie. Normalne życie między jedną a drugą chemią, jedną, a drugą operacją. Nadal jesteśmy żonami, matkami, chodzimy do pracy Ewa Grabiec-Raczek

Cross-fitowcy włączyli się do akcji BreastFit, a nawet sami wyszli z inicjatywą. W kalendarzu, będącym częścią akcji, pokazują swe ciała i zachęcają do badań i wspierania kobiet. Pokazują, że mężczyzna może być partnerem kobiety w każdym momencie, może być pomocny kobiecie również na etapie diagnostyki. 

Czego brakuje kobietom podczas walki z rakiem? Czego kampania BreastFit uczy mężczyzn, a także kobiety, które chorują? Czy bycie wsparciem jest trudne? Na czym polega pomoc psychoonkologa? O tym m.in. w rozmowie ze "Strefy prywatnej". 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Ewa Grabiec-Raczek (prezes zarządu Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum), Anna Kupiecka (prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej) 

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 20.08

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundacja OmeaLife. Wsparcie dla młodych kobiet chorych na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:32
- Chciałyśmy stworzyć grupę wsparcia i być partnerem w tym trudnym procesie leczenia dla młodych kobiet chorych na raka piersi. Gdy same szukałyśmy takiej organizacji, nie mogłyśmy nic znaleźć - mówią współzałożycielki Fundacji OmeaLife.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologia pozytywna. Zamiast doskonalić wady, skupmy się na zaletach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 08:06
Polskie nastolatki zajmują pierwszą pozycję pośród 42 krajów pod względem negatywnej samooceny, a zaledwie 4 na 100 kobiet uważa się za atrakcyjne. 84 proc. Polek poddałoby się zabiegowi chirurgii estetycznej, gdyby miało na to środki. Skąd bierze się taka krytyczna ocena?
rozwiń zwiń