Czym dla młodzieży jest patriotyzm?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 12:23
11 listopada minęło 101 lat odkąd Polska odzyskała niepodległość. Czy dziś wciąż jesteśmy patriotami? Czym jest patriotyzm w czasach pokoju?
Audio
  • Czym dziś jest patriotyzm - dyskusja w studiu (Strefa Prywatna/Czwórka)
Goście Strefy Prywatnej: Wojtek Kochański, Krzysztof Godlewski, Tomasz Kwiatkowski i Marcelina Koprowska.
Goście "Strefy Prywatnej": Wojtek Kochański, Krzysztof Godlewski, Tomasz Kwiatkowski i Marcelina Koprowska.Foto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

Kiedyś w działania patriotyczne włączali się młodzi - działali w harcerstwie, związkach młodzieżowych i studenckich, w 1944 pomagali powstańcom. 

Myślę, że w dzisiejszych czasach patriotyzmem będzie segregowanie śmieci, kasowanie biletu w komunikacji miejskiej, odnoszenie się z szacunkiem do starszych, pomoc, wszelkiego rodzaju wolontariat Wojciech Kochański

- Kiedyś nawet piosenka była bardzo skuteczną, bardzo często używaną bronią - wspomina Wojciech Kochański, z Kapeli Sztajer.  - Pieśń podnosiła morale, podtrzymywała na duchu i do dzisiaj tych piosenek się słucha, choć minęło ponad 100 lat od tych wydarzeń. Nasza Kapela śpiewa czy to piosenki legionowe, czy z czasu Powstania Warszawskiego. Możemy poczuć atmosferę tamtych dni, jak i emocje, które tamtym ludziom towarzyszyły - dodaje. 

Kapela Sztajer 11 listopada zwykle prezentuje pieśni legionowe i zakazane piosenki jak: "Dziś do ciebie przyjść nie mogę" czy "Serce w plecaku". 

Nauczycielka Marcelina Koprowska i Tomasz Kwiatkowski są wolontariuszami Muzeum Powstania Warszawskiego. W Czwórce zdradzają, że to doskonałe miejsce dla wolontariuszy i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Marcelina Koprowska widzi też misję w swej pracy nauczyciela historii. - Staram się zaciekawić uczniów - przyznaje. - Nie jest to łatwe, niektórzy są zainteresowani, inni nie. Jeśli ja ich zaciekawię, to sobie doczytają, jeśli mi się to nie uda to zapomną - dodaje. 

Co dziś możemy nazwać patriotyzmem? Gdzie można uczyć się o historii Polski? Czym jest patriotyzm lokalny i jak patriotyzm młodych postrzegają osoby starsze? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Wojtek Kochański, Krzysztof Godlewski (muzycy Kapeli Sztajer), Tomasz Kwiatkowski i Marcelina Koprowska (wolontariusze z Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 20.06

pj

Czytaj także

Święto Niepodległości. Jak korzystamy z wolności?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 16:11
- Wolność to przede wszystkim samostanowienie. Mamy niezależność i nie musimy oglądać się na innych. Po odzyskaniu niepodległości 98 lat temu - po 123 latach - stało się to możliwe - mówił Karol Brunejko z koła naukowego "Tibi Patria".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć i umieranie. Czemu to temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 12:13
Niemal co drugi Polak unika tematu śmierci, zarówno swojej, jak i swoich bliskich, a co trzeci z nas w ogóle o niej nie myśli – to wyniki najnowszego Raportu o dobrym umieraniu, przeprowadzonego na zlecenie Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. 
rozwiń zwiń