Śmierć i umieranie. Czemu to temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 12:13
Niemal co drugi Polak unika tematu śmierci, zarówno swojej, jak i swoich bliskich, a co trzeci z nas w ogóle o niej nie myśli – to wyniki najnowszego Raportu o dobrym umieraniu, przeprowadzonego na zlecenie Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. 
Audio
  • Jak dziś rozmawiać o umieraniu i czy warto rozmawiać o śmierci? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Kampania "Ostatnie Chwile Szczęścia" ma na celu pokazanie, że umieranie to etap życia, tak samo ważny jak każdy inny.

Nasza kultura wyparła śmierć, nie wiemy jak sobie z nią radzić

- Przez ostatnie kilkadziesiąt lat śmierć stała się odległa, ponieważ medykalizacja, której doświadczamy, skutecznie pozwala nam odsuwać moment śmierci - mówi Anna Jochim-Labuda, dyrektor Hospicjum. - Temat umierania został z naszych domów zabrany np. do szpitali. Śmierć stała się nieobecna, nie ma już domów wielopokoleniowych - dodaje.

- Strach, niewiedza sprawiają, że nie wiemy, co z tym zrobić - dodaje Anna Saletra, psycholog. - Będziemy umierać pierwszy i ostatni raz w życiu. Boimy się tego. 

W hospicjum ostatni etap życia nazywamy umieraniem Anna Jochim-Labuda

Dziś naturalnym jest, że przygotowujemy się do narodzin, przyjścia na świat nowego człowieka, śmierć zaś odpychamy, nie chcemy i często nie umiemy o niej rozmawiać. - Trzeba mówić o ostatnich sukienkach - podkreśla dyrektor Hospicjum. - Oczywiście ta rozmowa jest oparta na strachu, ale jeśli nie ma tej rozmowy to, nie ma też miejsca na to, żeby żyć w tym ostatnim okresie - uzupełnia. 

Jakie mamy marzenia i pragnienia w obliczu śmierci? Co i w jaki sposób powiedzieć umierającemu? Jak ogromne znaczenie ma nasza uważność na potrzeby osób w ostatniej drodze życia? Czym jest dla nas szczęście? Co możemy nazwać dobrym umieraniem? I jak powstał raport o nim? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Dominika Klimek 

Goście: Anna Jochim-Labuda (Dyrektor Puckiego Hospicjum, z wykształcenia pielęgniarka), Anna Saletra (psycholog, psychoonkolog i psychoterapeuta), Maria Wieczorek (redagowała "Raport o dobrym umieraniu") Aleksandra Kuc, reżyserka filmu "Jeszcze zdążę"

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/kul

Czytaj także

Pobyt z zakładzie poprawczym to "łatka" na całe życie?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:04
Magda do zakładu poprawczego trafiła za współudział w pobiciu, Ania za kilka pobić i groźby karalne. Alina Pasierbińska, psycholog zakładu, zwraca uwagę, że coraz więcej dziewcząt trafia do nich za czyny o charakterze agresji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmniejszyć ilość śmieci na cmentarzach po Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 16:48
Po 1 listopada na cmentarzach pojawi się mnóstwo odpadów: wypalonych plastikowych zniczy, sztucznych kwiatów, a nawet… pustych opakowań po słodyczach.
rozwiń zwiń