Święto Niepodległości. Jak korzystamy z wolności?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 16:11
- Wolność to przede wszystkim samostanowienie. Mamy niezależność i nie musimy oglądać się na innych. Po odzyskaniu niepodległości 98 lat temu - po 123 latach - stało się to możliwe - mówił Karol Brunejko z koła naukowego "Tibi Patria".
Audio
  • Czym jest dla nas wolność i jak z niej dziś korzystamy? Czym jest patriotyzm? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay /CC0

Krzysztof Wałaszewski Za dużo jest dziś państwa w państwie. Mamy przerost regulacji prawnych, za mało oddolnych inicjatyw. Potrzebujemy bardziej wolnego rynku

Goście Czwórki, skupieni wokół Koła Naukowego "Tibi Patria", czyli "Tobie Ojczyzno" i Stowarzyszenia "Koliber" na co dzień badają przepisy dotyczące porządku publicznego i zagadnienia związane z obronnością narodową, ale także starają się pielęgnować pamięć historyczną.

Piotr Mazur Żyjemy w trudnych i niepewnych czasach. Sytuacja na Krymie pokazała, że nawet w XXI w. jest możliwość zmiany granic i realnej wojny

W Czwórce zgodnie podkreślali, że społeczny odzew na ich działania pojawił się dopiero kilka lat temu. - Do tej pory patriotyzm nie był "modny" wśród młodych ludzi, dziś zaczyna się o nim mówić coraz więcej. Ludzie urodzeni po 1989 roku w dużej mierze są patriotami, potrzebują Marszu Niepodległości, garną się na spotkania historyczne, chcą słuchać o patriotyzmie i pomagać w jego propagowaniu - opowiadał Piotr Mazur.

Karol Brunejko 11 listopada to święto bardzo radosne, jedno z niewielu radosnych świąt w Polsce. Zazwyczaj obchodzimy rocznice porażek

Goście Czwórki opowiadali o tym, jak propaństwowo działają ich organizacje, czym jest "patriotyzm konsumencki", tłumaczyli także co ich zdaniem zagraża bezpieczeństwu narodowemu.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Gość: Karol Brunejko i Piotr Mazur (Koło Naukowe "Tibi Patria"), Krzysztof Wałaszewski (Stowarzyszenie "Koliber")

Data emisji: 11.11.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/jsz

Czytaj także

Dnia Niepodległości nie musimy świętować w jedności

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 09:00
- Jako Polacy jesteśmy wspólnotą polityczną, ale w ramach tej wspólnoty mamy bardzo różne opinie o tym, jak dziś funkcjonuje państwo - mówi Łukasz Warzecha, publicysta. - Sztuczne oczekiwanie jedności to błąd - dodaje. - Oddzielne świętowanie nie jest powodem do rozpaczy - zgadza się z nim Jakub Majmurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patriotyczny savoir-vivre w Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:26
Umieszczanie symboli narodowych na ubraniach, stawanie na baczność przy okazji hymnu, czy też znajomość wszystkich jego zwrotek, to tylko część wątków, które poruszyliśmy. Co wypada, a czego lepiej unikać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości. Jak rozwijały się miasta?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 11:30
Dla młodzieży - gry miejskie, dla dzieci - spektakl "O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał", a dla wszystkich - wystawa o tym, jak rodziły się nowoczesne miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Niepodległości na cześć "Młodych Wilków"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 13:01
11 listopada 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Koncert Niepodległości pt. "Młode Wilki". - Większość powstańczych zrywów zaczynała właśnie młodzież, choć dziś o tym raczej się nie pamięta - mówił w Czwórce pomysłodawca i organizator tego przedsięwzięcia Jacek "Wiejski" Górski.
rozwiń zwiń