Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:11
Uporządkowana struktura organizacyjna firmy, owocowe czwartki, nowy ekspres do kawy, prysznice czy salon rekreacyjny bez wątpienia przyciągają młodych pracowników do firm. Jednak, jak wykazują badania, działa to na krótką metę. 
Audio
  • Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog z Uniwersytetu SWPS opowiada o job craftingu i sensie odnajdywałem w pracy (Strefa prywatna/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Olesya Kuznetsova/shutterstock.com

Badania, przeprowadzone przez Malwinę Puchalską-Kamińską i jej koleżanki, pokazują, że młodzi szybko narzekają na brak samorozwoju w firmie czy nie dostrzegają sensu swej pracy. 

Z naszych badań wynika, że są dwa czynniki, które budują sens naszej pracy. Czynnik sprawczy oznacza, że mamy poczucie wykorzystywania swoich mocnych stron, rozwoju siebie. Czynnik wspólnotowy jest związany z innymi - mamy poczucie, że dzięki naszej pracy robimy coś dla innych Malwina Puchalska-Kamińska

- Ja staram się wykonywać moja pracę tak, żeby wykorzystywać swoje pasje, mocne strony i jak prowadzę zajęcia zastanawiam się, co mogę zrobić by moja pracę spersonalizować, czyli przekazać wiedzę, umiejętności, ale zrobić to po swojemu - zdradza gość Kuby Jamrozka. - Psycholog wybiera zagadnienia, które z jakiegoś powodu, do niego przemawiają, dla mnie sens pracy zawsze był ważny. Różne rzeczy w życiu robiłam, a teraz pracuję na uczelni, robię badania, głoszę idee job craftingu, metody która buduje sens pracy - dodaje. 

Okazuje się, że istnieją prace całkowicie bez sensu, a doczekały się one swego własnego określenia. Jak ono brzmi? Jakie prace zaliczane są do tej grupy? Czym różni się brak poczucia sensu pracy od wypalenia zawodowego? Jak do czerpania satysfakcji z pracy mają się zarobki Czy bez pieniędzy można mieć poczucie sensu? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Malwina Puchalska-Kamińska (psycholog z Uniwersytetu SWPS, założycielka Job Crafting Polska)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Czytaj także

Stereotypy w pracy. Jak z nimi wygrać?  

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 12:47
Codziennie podejmujemy szereg decyzji na polu zawodowym: z kim współpracować, a z kim nie, komu warto zaufać, z kim się zaprzyjaźnić w pracy, z kim podpisać kontrakt. Jaki wpływ na nasze decyzje mają stereotypy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres. Czy potrafimy od niego odpocząć?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:03
Według rankingu "The Workforce View in Europe 2018" wyprzedzamy pod tym względem Brytyjczyków i Francuzów. Ciągła presja towarzyszy nam nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. 
rozwiń zwiń