Matura 2020. Stres jest dobrym objawem

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 09:52
- Stres odczuwają wszyscy. Pytanie tylko czy to dobry stres, taki mobilizujący, czy powoduje, że zaczynamy panikować i zamiast działania, podejmujemy nieracjonalne zachowania - mówi Honorata Kifner, trenerka. 
Audio
  • Honorata Kifner podpowiada jak wykorzystać stres (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ABO PHOTOGRAPHY/Shutterstock
shutterstock_matura student nauka koronawirus maska 1200.jpg
Poradnik maturzysty. Relaks podstawą nauki

- Stres jest naturalnym objawem ludzkiej ewolucji - mówi gość Kuby Jamrozka. - Jest to reakcja organizmu, również fizjologiczna, która objawia się np. poceniem rąk, przyspieszonym biciem serca, drżeniem głosu, ciśnieniem, które wzrasta, to reakcja obronna naszego organizmu, który próbuje sobie z sytuacją stresu poradzić - dodaje. 

Podczas trudnych sytuacji do naszego organizmu "wyrzucane" są hormony, które pomagają nam ewolucyjnie w walce lub ucieczce. - Ten stres jest dobry i bardzo potrzebny. Taki stres powinien nas zmobilizować do zmiany sytuacji w której jesteśmy - mówi specjalistka. 

Jak byśmy się nie stresowali, to byśmy nie podejmowali wyzwań, niczego byśmy nie osiągnęli, nie mielibyśmy motywacji, nie chciałoby się nam Honorata Kifner

Honorata Kifner zwraca również uwagę na stres, o którym myślimy jak o zagrożeniu. Taka sytuacja jest dla nas nieefektywna, w dodatku może osłabiać nasz układ odpornościowy. - Wtedy gorzej sobie radzimy z chorobami i przeciwnościami - dodaje. 

Każdy z nas różnie reaguje na stresor, czyli coś co stres wywołuje lub może wywołać. Wpływa na to wiele czynników od doświadczenia, przez genetykę, aż po nasze myślenie o stresorze. Honorata Kifner poleca przyjrzeć się sobie i naszym reakcjom w sytuacjach stresowych. - Matura to nie jest pierwszy egzamin, który maturzyści zdają, mają już jakieś doświadczenie - mówi gość Kuby Jamrozka. - Wiedzą jak reagują na stres czy panikują, czy potrafią wykorzystać wsparcie. Gdy zauważmy, co się z nami dzieje w sytuacjach stresowych, to możemy sterować swoimi reakcjami, a przede wszystkim swoim sposobem myślenia. 

Maturzyści nie są jedynymi, którzy stresują się swoją maturą. Do tego grona dołączają też rodzice, którzy często przeżywają egzamin dziecka bardzo mocno. Honorata Kifner radzi by uczniowie umówili się z rodzicami na rozsądne motywowanie, że podkreślanie rangi matury, jako "egzaminu życia" nie pomaga dzieciom, które są tuż przed egzaminem. 

By radzić sobie ze stresem powinniśmy przede wszystkim zadbać o wszystkie zasoby, które są dostępne. Podstawowe z nich to: dieta, sen, odpoczynek, ruch Honorata Kifner


Honorata Kifner zdradza taktyki na "pokonanie" stresu:

  • dobre rozplanowanie celu - w tym wypadku to zdanie matury. Można go też określić bardziej precyzyjnie: zdanie na poziomie takim a takim.
  • podzielenie na kawałki tego, co trzeba zrobić
  • zapewnienie sobie przerw w nauce - uczenie się cały czas jest absolutnie bez sensu
  • zadbanie o jakość snu i dobre nawyki

W dniu matury lepiej już też nie sięgać po notatki, a dobrą praktyką jest oderwanie myśli w stronę czegoś przyjemnego, porozmawianie z kimś innym, warto relaksować się przez oddech.  


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: Honorata Kifner (trenerka rozwoju osobistego, zajmuje się profilaktyką stresu w Less Stress)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 20.08

pj

Czytaj także

Młodzi w kwarantannie - gdzie mogą szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:40
- Nie róbmy nic na siłę. Nawet jeśli słyszymy, że to czas, żeby celebrować każdy moment, to róbmy to wtedy, kiedy chcemy i jak chcemy. I pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać ze wsparcia: bliskich, przyjaciół i specjalistów, którzy czekają przy telefonach - radzą Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz psycholog Małgorzata Libman-Sokołowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się relaksować, żeby zdać maturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:07
Na początku czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne. - W tym czasie warto pamiętać o relaksie. Przerwy są potrzebne po to, by odpowiednie informacje mogły nam poukładać się w mózgu - przekonuje psycholog Marta Szydłowska.
rozwiń zwiń