Polskie Radio
Section05
stres

Polacy najbardziej zestresowanym narodem przed świętami

Sobota, do Wigilii jeden dzień i powoli mija szał zakupów i przygotowań. Zaczynamy nawet powoli odzyskiwać wiarę w magię Świąt. A to, że przedświąteczny czas jest bardzo stresujący, widać w badaniach przeprowadzonych przez PayPal oraz Kantar Millward Brown w 10 europejskich krajach na 10 tysiącach respondentów. W dodatku okazało sie, że najbardziej zestresowani są Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie stres Aleksandra Tycner

Mechanizmy obronne - chronią czy ograniczają?

W trudnych sytuacjach działamy czasem automatycznie, nieświadomie, czasem wydawałoby się – nieodpowiednio. W sytuacji stresowej dopada nas na przykład atak nerwowego śmiechu, innym razem tłumimy w sobie żal czy złość, po to, by uniknąć czyjegoś gniewu. To są mechanizmy obronne. Doświadczamy ich wszyscy, ale chyba w większości nie zdajemy sobie sprawy, że nami kierują. Warto poznać te mechanizmy, sprawdzić, skąd się biorą i nauczyć się jak sobie z nimi radzić.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stres psychologia

Jak walczyć ze stresem? Metoda "zero żalu"

Więcej niż co piąty Polak doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często. Polski pracownik jest najbardziej zestresowany w Europie. Pomocna w zwalczaniu stresu może być książka "Magia olewania. Jak przestać spędzać czas, którego się nie ma z ludźmi, których się nie lubi, robiąc rzeczy, których się nie chce robić" Sarah Knight. O sposobach walki ze stresem rozmawialiśmy z psycholog dr Barbarą Zych.
Zobacz więcej na temat:  psychologia praca stres