Pewność siebie - siła, która dodaje skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 10:07
To, czy znamy siebie, jak siebie wyrażamy, czy jesteśmy szczerzy może świadczyć o naszej pewności siebie. - To nie jest zdobywanie szczytów czy naprawianie świata - mówi Czwórkowy ekspert. - To codzienność, zapytanie siebie czy jesteśmy wystarczająco dobrzy - dodaje. 
Audio
  • Czym jest pewność siebie i jak ją budować (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

Czytaj także:
smutek depresja 1200.jpg
Czarne owce w rodzinie - niedoceniana inność

Tylko około 2 procent osób nigdy nie doświadcza niespójności między odczuwaną niepewnością, a prezentowaną na zewnątrz pewnością siebie. Prawie połowa badanych deklaruje, że zdarza im się to dość często. Często pod definicją pewności siebie chcemy ukryć inne cechy, dlatego warto pamiętać, czym ona nie jest.  - Pewność siebie nie jest arogancją, byciem absolutnie szczerym, "do bólu", przedstawianiem swojej postaci w taki sposób, żeby przyćmić blask innych - mówi Stefan Sawicki z Uniwersytetu SWPS. 

Pewność siebie to zrozumienie siebie, bycie dojrzałym emocjonalnie, empatycznym, jest stawianiem zdrowych granic, postępowaniem w zgodzie ze swoim wewnętrznym motorem Stefan Sawicki 


Ze względu na nasze różne temperamenty pewność siebie u każdego z nas będzie wyglądała inaczej. - Ona dotyczy przede wszystkim tego, co czujemy wobec samego siebie - mówi ekspert. - Nie musimy być tygrysem sceny, żeby dobrze zaprezentować informacje np. podczas prezentacji na uczelni czy wystąpienia w pracy. Owszem nad wieloma rzeczami możemy pracować, jak sztuka wypowiedzi czy popełnianie błędów, które mogą prowadzić do zapętlenia, ale nie powinniśmy udawać - dodaje. 

A jak pokonać brak pewności siebie? Jak nad tym pracować? Kiedy pościelić łóżko, a kiedy udać się na terapię? Jakie jest podstawowe sześć filarów na których możemy budować pewność siebie? I jak wzmacniać ją u dzieci? O tym w nagraniu audycji. 

Stefan Sawicki ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS, dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek Stefan Sawicki ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS, dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Stefan Sawicki ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS

Materiał: Kamila Dębczak

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kul

Czytaj także

Przejść przez życie z poczuciem humoru

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 09:00
- Rodzimy się z poczuciem humoru. Dzieci już w wieku 3-4 miesięcy zaczynają się śmiać - mówi psycholog Leon Ciechanowski. - To jest w nas w pewnym sensie zaprogramowane, pełni też istotne role społeczne - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można być szczęśliwym bez coachingu i terapii?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 10:00
Badania wskazują, że z pomocy terapeutów korzysta coraz większa grupa Polaków. Niektórzy spotkanie z psychoterapeutą traktują jako profilaktykę dla naszego zdrowia psychicznego. 
rozwiń zwiń