"Instrukcja obsługi faceta". Warto uczyć się myślenia "po męsku"?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 15:11
David Zinczenko, redaktor naczelny amerykańskiego wydania "Men’s Health", stworzył poradnik "Instrukcja obsługi faceta". Czy taka książka jest potrzebna i czy mężczyźni naprawdę myślą inaczej niż kobiety? 
Audio
  • Jak myślą faceci? Bogusław Tobiszowski o książce „Instrukcja obsługi faceta” (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Koldunovc/shutterstock.com

"Mężczyźni, miłość i seks. Instrukcja obsługi faceta" - okładka książki Davida Zinczenko "Mężczyźni, miłość i seks. Instrukcja obsługi faceta" - okładka książki Davida Zinczenko

Stereotyp mężczyzny-twardziela, oszczędnego w wyrażaniu emocji, jak przekonuje autor książki i goszczący w studiu psycholog Bogusław Tobiszowski mija się z prawdą. - Stereotypy, które mają upraszczać nasze życie niejednokrotnie potrafią wprowadzić w błąd. To, jakimi ludźmi jesteśmy uwarunkowane jest kulturą, w której wyrośliśmy, ludźmi, którymi się otaczamy i wychowaniem. Kiedy w odpowiedzi na pytanie "o czym myślisz?" usłyszymy, że "o niczym" nie oznacza to, że mężczyzna nie myśli wcale. Po prostu w danej chwili nie jest w stanie wyartykułować swoich uczuć - odpowiadał. 


To nie tak, że mężczyźni unikają rozmowy. Nie podejmują jej, bo są przekonani, że wszystko zostało dawno ustalone Bogusław Tobiszowski


Czy mężczyznom trudniej rozmawiać na tematy, w których więcej jest trudnych emocji? Mężczyzna, który wybrał stałą partnerkę, ma ustabilizowane życie rodzinne i zawodowe osiągnął swój moment docelowy. Często nie mówi o tym, że jest szczęśliwy, bo wydaje mu się to oczywiste i że kobieta, z którą związał życie również powinna o tym wiedzieć. Brak rozmowy wynika z przekonania, że wszystko zostało dawno ustalone - wyjaśniał gość Czwórki.

Rozmowa o o emocjach jest jak machanie płachtą na byka. Nie rozmawiamy o emocjach, bo nie chcemy zostać uznani za słabych Bogusław Tobiszowski

Kiedy mężczyzna wyznaje miłość, to naprawdę kocha? Skąd te beznadziejne teksty na podryw? Na jakie tematy mężczyźni kłamią najczęściej? W jaki sposób powinni starać się ułatwić komunikację z kobietami? I czy tego wszystkiego dowiemy się z podręcznika? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Bogusław Tobiszowski (psycholog)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kd

Czytaj także

Katarzyna Miller: idealny facet jest przede wszystkim swój

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:22
- Stereotypowo utarło się mówić, że "chłop jest prosty jak cep". A oni wcale nie chcą tylko "seksu i żarcia" - mówi w Czwórce psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller, autorka książek i razem z Suzaną Giżyńską współautorka "Instrukcji obsługi faceta".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męska strona mocy. Od chłopca do mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:30
- O ile kobiety w ostatnich czasach zyskały na swojej tożsamości, to my mężczyźni rozmywamy ją, gubiąc się w coraz to nowym spełnianiu oczekiwań, opcji, które nam mówią co jest, a co nie jest poprawne - mówi specjalista terapii uzależnień, Robert Banasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męskość? "Mierzy się ją od głowy do stóp"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 11:00
- Największym organem seksualnym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest mózg. Niestety ta wiedza nie jest powszechna, bo nadal pokutuje przekonanie, że tak naprawdę liczy się rozmiar - mówi seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg, nie mięśnie. Czym jest sapioseksualizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:30
- To termin bardziej związany z popkulturą niż nauką, bo naukowcy już od dawna wiedzą, że inteligencja jest bardzo silnym afrodyzjakiem. Zwłaszcza dla kobiet - wyjaśnia psycholog Jarosław Świątek.
rozwiń zwiń