Polskie Radio
Section05
mężczyzna

"Samiec Alfa". K. Priwieziencew: do tego filmu trzeba podejść z otwartą głową

Z czarnej komedii "Samiec Alfa" wyłania się nieco przerażający obraz współczesnego świata, w którym za wariata może zostać uznany najbardziej racjonalnie myślący człowiek, a szaleńcy skutecznie manipulują faktami, stając się autorytetami. O przesłaniu produkcji i pracy nad nią Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserami obrazu Katią i Igorem Priwieziencewami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA film polski komedia satyra Ryszard Jaźwiński terapia psychologia mężczyzna

"To zdrada niektórych polityków". Praski biskup potępia ideę redefinicji pojęcia małżeństwo

Politycy publicznie deklarujący swoją przynależność do Kościoła katolickiego, którzy jednocześnie są gotowi poprzeć zmianę prawa umożliwiającą parom osób tej samej płci na zawieranie małżeństw cywilnych, popełniają zdradę - ocenił biskup pomocniczy w Pradze Zdenek Wasserbauer. Hierarcha wygłosił kazanie podczas uroczystości Bożego Ciała w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy polityka Kościół chrześcijaństwo religia małżeństwo LGBT zdrada mężczyzna kobieta duchowieństwo

Reportaż "Męża szukam" o miłości na prowincji [POSŁUCHAJ]

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały różne "instytucje", służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Również huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były doskonałą okazją do zapoznania "drugiej połówki". A dziś?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo mężczyzna kobieta wieś małżeństwo reportaż Trójka

"Taka osoba czuje ogromny wstyd, że doznaje cierpienia". Anna Wieteska o przemocy

- Myślę, że z czasem taka osoba czuje też ogromny wstyd, że doznaje cierpienia, przecież jest dorosła i kiedy ktoś ją krzywdzi to powinna potrafić się obronić - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Anna Wieteska, kobieta, która doświadczyła przemocy. Z kolei psychoterapeuta dr Sylwester Bębas wskazał cztery warunki określające przemoc.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przemoc społeczeństwo agresja psychologia kobieta mężczyzna

Dr Tymoteusz Zych: konserwatyzm nie powinien być traktowany jako ideologia upraszczająca rzeczywistość

- Konserwatyzm nie powinien być traktowany jako kolejna ideologia upraszczająca rzeczywistość. Myślę, że takie rzeczy, które funkcjonowały przez całe stulecia też podlegają pewnej ocenie, ale ta ocena powinna brać pod uwagę, że z jakiegoś powodu społeczeństwo pewnych rozwiązań nie zmieniało - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prawnik dr Tymoteusz Zych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konserwatyzm kobieta mężczyzna społeczeństwo

Czeszki pozbyły się z nazwiska końcówki "-ova"

Dawniej żona każdego Polaka o nazwisku Nowak była nazywana Nowakową, a córka – Nowakówną. Dziś takie końcówki w żeńskich nazwiskach stosują głównie starsze pokolenia. Co innego w Czechach – tam zwyczaj dodawania do żeńskich nazwisk końcówki "-ova" był usankcjonowany prawem. Zmieniło się to dopiero ponad tydzień temu. Projekt liberalizacji dotyczący metryk czeskich został przejęty przez parlament, podpisany przez prezydenta, a 1 stycznia 2022 roku zmiana weszła w życie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Czechy języki obce kobieta mężczyzna feminizm

"Głębokie nieporozumienie". Psychoterapeuta o przyjmowaniu deklaracji chęci zmiany płci przez dzieci

- Przyjmowanie deklaracji o chęci zmiany płci od dzieci z pełną afirmacją, jest dla mnie głębokim nieporozumieniem. Dorośli czy świat medycyny, nauki nie powinni tego typu deklaracji składanych przez dzieci wspierać, ponieważ to są przecież tylko dzieci, w pełnym znaczeniu tego słowa - powiedział na antenie Polskiego radia 24 psychoterapeuta dr Andrzej Margasiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 transseksualizm ŚWIAT Wielka Brytania kobieta mężczyzna LGBT Szkocja rozwój dziecka rozwój dzieci

Jak zmienia się polskie społeczeństwo? Dr Michał Kotnarowski o badaniu POLPAN

- Jeden z wniosków z badania (POLPAN) jest taki, że pewne procesy trwają długo i niewiele się zmienia, np. to, na jakie partie głosujemy, widać, że polscy wyborcy są stabilni, jeżeli chodzi o wybory w tej kwestii. Drugą kwestią są np. utrzymujące się różnice w płacach pomiędzy mężczyznami a kobietami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Kotnarowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA badanie społeczeństwo kobieta mężczyzna rynek pracy

Akcja "Movember". Premier: wszystkich panów zachęcam do dbania o zdrowie i korzystania z badań okresowych

"Mamy listopad, miesiąc, w którym popularność zyskuje akcja »Movember« mająca zwracać uwagę na problemy zdrowotne mężczyzn. Wszystkich panów zachęcam do dbania o zdrowie, korzystania z badań okresowych i porad specjalistów" - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie badania lekarz mężczyzna choroba premier Mateusz Morawiecki

"Nie przyjmujemy zgłoszeń poniżej 30 roku życia". Właścicielka biura matrymonialnego o realiach działalności

- Głównym warunkiem przyjęcia zgłoszenia do biura matrymonialnego jest status osoby bez związku. Chodzi przede wszystkim o to, żeby potwierdzić swój stan wolny. Drugą rzeczą jest pełnoletniość. Nie przyjmujemy także zgłoszeń poniżej 30 roku życia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Sybilska, właścicielka biura matrymonialnego.
Zobacz więcej na temat:  miłość online małżeństwo randki kobieta mężczyzna POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 STYL ŻYCIA

Czy kobiety znają się na autach? Upodobania motoryzacyjne Pań

Motoryzacja to dziedzina, która według wielu wciąż dotyczy głównie mężczyzn. Jak to bywa ze stereotypami – niewiele jest w nich prawdy. Badania przeprowadzone przez hiszpański portal Mercado Libre dowodzą, że wśród wszystkich osób poszukujących dla siebie nowego samochodu, aż 40 proc. stanowią kobiety!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochody samochód chevrolet chevrolet aveo nissan peugeot gmc volkswagen seat audi bmw mazda mazda 3 mężczyzna kobieta motoryzacja czas wolny pieniądze finanse ŚWIAT Hiszpania

Kobieta za kółkiem - obawiać się czy cieszyć?

W przeszłości kobiety niechętnie decydowały się na wyrabianie prawa jazdy - po pierwsze dostępność aut była mniejsza, a po drugie wmawiano im mniejszą sprawność w prowadzeniu pojazdów. Nic więc dziwnego, że te z nich, które dotarły ostatecznie na kurs miały znacznie trudniej niż mężczyźni. Dziś walczymy ze stereotypem kobiety za kółkiem!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kobieta społeczeństwo mężczyzna drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA stereotypy prawo jazdy infrastruktura STYL ŻYCIA wiadomości