Pułapki samorozwoju. Czy należy słuchać mówców motywacyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 13:10
"Co cię nie zabije, to cię wzmocni", "Jeśli czegoś bardzo pragniesz, to na pewno to osiągniesz", "Jesteś kowalem swego losu" i… oczywiście zwycięzcą. Te "życiowe prawdy" słyszał chyba każdy z nas i chyba każdy zastanawiał się, czy mają one jakikolwiek sens.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Nie jestem kowalen swojego losu, bo wiem, że ne moje funkcjonowanie w świecie składa się wiele czynników Piotr Bucki

Nie można być kowalem swojego losu

Badacz trendów Piotr Bucki od lat przygląda się mówcom motywacyjnym, słucha tego, co mają do przekazania innym i weryfikuje ich tezy. - Często zdarza się, że nie przechodzą one ani próby rzetelnej analizy, ani próby czasu - przyznaje. - Modne stwierdzenie, że możesz być, kim chcesz, tylko w połowie jest prawdziwe. Bo wbrew temu, co sądzą coachowie, człowiek jest kowalem swojego losu, ale tylko w jakiejś części. Nie ma bowiem wpływu na to, gdzie się urodził, w jakiej rodzinie i jak był wychowywany w dzieciństwie. To, co jest od nas zależne, to nastawienie i sposób postrzegania rzeczywistości, ale nie to, czy rodzice wysłali nas w przedszkolu na lekcje angielskiego - tłumaczy.

Posłuchaj
27:23 [CZWORKA]Strefa Prywatna 12 sierpień 2020 coach.mp3 O pułapkach samorozwoju i pseudoreceptach mówców motywacyjnych (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Czytaj
czas stres praca nauka dedlajn 1200.jpg
Konstruktywny stres. Spraw, by cię uskrzydlał zamiast dołować

Rzuć studia jak Zuckerberg. Tylko po co?

Mimo to przybywa mówców motywacyjnych i celebrytów rozwojowych, którzy z wystudiowaną ekscytacją tłumaczą, że można wszystko, trzeba tylko chcieć. - Cytaty i recepty motywacyjne są zero-jedynkowe i opisują rzeczywistość w sposób niezmiernie prosty, bez niuansów - podkreśla rozmówca Kuby Jamrozka. - Rzuć studia, Mark Zuckerberg ich nie skończył - przekonują trenerzy personalni. I mają rację, Bill Gates też nie ma wyższego wykształcenia. Ale jeśli przyjrzymy się temu, kto jest zatrudniany na najwyższych stanowiskach w najlepszych światowych firmach, to okaże się, że 98 procent kadry ma co najmniej dwa fakultety - dodaje.

Zobacz także
shutterstock kobieta emocje psychologia RossHelen 1200.jpg
Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Sukces i błąd autowaloryzacji

O tym, że każdy może być zwycięzcą, najgłośniej mówią ci, którzy odnieśli sukces i - jak wyjaśnia Piotr Bucki - popełniają przy tym błąd autowaloryzacji. - Taka osoba szybko zapomina o tym, jakie elementy miały wpływ na miejsce, w którym się znalazła. Dopatruje się tylko i wyłącznie swojego wkładu i swoich kompetencji. I potem za 500 złotych opowiada o tym ludziom, którzy się cieszą, biją prawo, czują uderzenie adrenaliny i zmotywowani zaczynają działać. Spodziewają się natychmiastowego efektu, a kiedy on nie nadchodzi, są rozczarowani i tracą energię do działania - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Piotr Bucki (badacz trendów)

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 20.09

kul

Czytaj także

Zaufanie. Jak zbudować fundament życia w związku?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 07:30
Jest niezbędne, żeby stworzyć jakąkolwiek bliższą relację. Zaufanie stanowi fundament, na którym buduje się wspólne życie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego najbardziej boimy się podczas pandemii? "Brak pewności jutra"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 17:46
- Przedstawiciele wszystkich pokoleń, niezależnie od wieku, po prostu boją się o to, co będzie - mówią goście Czwórki, socjolog dr Justyna Pokojska i psycholog dr Szymon Grzelak.
rozwiń zwiń