Przyroda w pandemii wróciła do życia. Na jak długo?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 15:26
- Jeśli naprawdę chcemy doprowadzić do zmiany i ulżyć naturze, to musimy zacząć od siebie - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Nabyte w trakcie kwarantanny nawyki mogą nam w tym pomóc.  
Audio
  • Życie zwierząt w pandemii. "Bujne jak nigdy dotąd" (Stacja Nauka/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Zobacz
rzepak pszczoły1200.jpg
Codzienność pszczół w ulu. "Tu każdy ma swoje zadanie do wykonania"

Zakopane korkuje się od jeleni

Koronawirus nas zamknął w domach, a zwierzęta... wypuścił na ulice. Przyroda bardzo szybko zaczęła wykorzystywać zmniejszoną ludzką aktywność. - W pewnym momencie doświadczenie izolacji obejmowało ponad 4,5 mld ludzi jednocześnie. I to była oczywiście ogromna ulga dla przyrody - tłumaczy rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Jeśli przyjmiemy, że największym zagrożeniem dla natury jest człowiek, to pandemia na jakiś czas wyłączyła nas z tej rywalizacji. Dlatego wracając do normalności, warto pamiętać, że nie jesteśmy sami. Że zwierzęta też żyją i to bardzo blisko nas - mówi.

Posłuchaj
medytacja_1200.jpg
Medytacja - relaks dla umysłu i dla ciała

Im mniej emitujemy, tym więcej widzimy

Pasażerski ruch lotniczy zmniejszył się o 80 procent, zamknęły się fabryki, na autostradach nie było ruchu. Gospodarka stanęła w pół drogi. - Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych spowodowało, że Chińczycy w końcu mogli zobaczyć niebo - opowiada gość Czwórki. - Podobnie było w Indiach, kolejnym najludniejszym miejscu na świecie. Tam mieszkańcy wiosek mogli podziwiać Himalaje, o których istnieniu zdążyli już chyba zapomnieć - dodaje. 

"Przystanek Alaska" jest wszędzie

Posłuchaj
shutterstock_butelki plastik pet 1200.jpg
Koniec plastikowych butelek? Czas na kompostowalne

Zmiany w przyrodzie, które są efektem pandemii, zauważalne są nie tylko w Polsce. To, co znają fani z serialu "Przystanek Alaska", można zaobserwować dziś na całym świecie. W Tajlandii odkryto największą od 20 lat liczbę gniazd z jajkami złożonymi przez samice żółwia skórzastego. W porcie w Sardynii pojawiły się delfiny. W Hiszpanii na wyludnionych ulicach miast pojawiły się: dziki, niedźwiedzie i kozice. Natomiast w San Francisco widziano kojota, a w chilijskim Santiago - pumę. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 12.45

kul/pj

Czytaj także

Wiedzą, jak ekologicznie zamienić plastik w paliwo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 14:57
Każdego roku Chivas Venture dzieli milion dolarów pomiędzy przedsiębiorców zaangażowanych społecznie, aby zwiększyć ich pozytywny wpływ na świat. W tegorocznej odsłonie konkursu w finałowej piątce znalazł się startup Handerek Technologies. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne ule w USA. Pomysł przyjmie się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:05
W Ameryce powstał start-up, który pozwoli monitorować kondycję tamtejszych pszczelich rodzin. W naszym kraju także tworzą się inicjatywy, które mają na celu pomoc tym owadom. 
rozwiń zwiń