"Strefa relaksu". Jak efektywnie odpoczywać przed maturą?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:33
Relaks jest niezbędnym elementem każdej pracy, zwłaszcza angażującej umysł. - Redukcja stresu to kwestia indywidualna, ale matura obwarowana jest wieloma schematami, które warto rozbijać - tłumaczył Filip Jach, doradca filozoficzny, coach i trener mocy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Yelisieieva

ASMR relaks dźwięk shutter 1200 Andrey_Popov.jpg
ASMR remedium na kłopoty, sposób na relaks

- Już starożytni filozofowie bardzo sobie cenili spokój i relaks. Choć pełnili ważne funkcje - byli protoplastami medyków, brali też udział w walkach, stając do broni, jeśli była taka potrzeba, uczyli jak żyć, zakładali szkoły - potrafili znaleźć czas na odpoczynek - podkreślał Filip Jach, doradca filozoficzny. - Odpoczywanie i filozofowanie było ich głównym zajęciem, ale oczywiście to zależy od tego, jak definiujemy pracę - podkreślał.

Posłuchaj
21:07 filip jach filozofia czwórka 15042021.mp3 Filozofia odpoczywania - jak się zrelaksować przed maturą? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Glowa psychologia 1200x500.jpg
Psychologia pozytywna. Naukowa recepta na szczęście?

Jak tłumaczył na przestrzeni wieków podejście do filozofii i relaksu zmieniało się ze względu na okoliczności, jakie akurat na świecie panowały i historyczne uwarunkowania. - Każda epoka rządziła się więc innymi prawami. W czasie wojen będziemy się relaksować inaczej, niż podczas pokoju -opowiadał gość Czwórki. - Są jednak ludzie, których odpoczywanie w klasycznym rozumieniu męczy, bo potrzebują na co dzień silnych bodźców - tłumaczył ekspert. Jak podkreślał, w życiu trzeba znaleźć "work-life balance". - Mnie najbliżej do Michel de Montaigna, francuskiego myśliciela, który w swojej filozofii genialnie łączył stoicyzm, epikureizm, pokazywał, że nic co ludzkie nie jest filozofom obce, także kwestie odpoczynku - wyliczał ekspert. - Był on trawiony chorobami, cenił więc chwile, gdy nie doskwierały mu choćby kamienie nerkowe, to były dla niego momenty wytchnienia. 

Posłuchaj:

Zastanawianie się nad sensem pisania matury i nad tym, po co ten dokument jest człowiekowi potrzebny, na ile go definiuje, to też pewien rodzaj filozofowania Filip Jach

Jak podkreślał, filozofowie starają się często doświadczać "przeróżnych stanów", zwłaszcza tych, o których sami opowiadają. - To oczywiście dotyczy także odpoczywania - mówił ekspert. Dlatego po relaks warto sięgnąć także podczas przygotowań do trudnych egzaminów. - Wbrew powiedzeniu, że jeśli robimy to co kochamy to nigdy nie będziemy w pracy okazuje się, że jeśli robimy to, co kochamy to zawsze będziemy w pracy, co kończy się najczęściej wypaleniem zawodowym - podkreślał ekspert. - Poziom naszego odpoczynku musi więc zależeć od tego, co robimy. Jeśli nasz mózg pracuje i wciąż wykonuje pracę obliczeniową, należy mu się odpoczynek. 

Sprawdź także:

W programie zaprosiliśmy także na rozmowę z Ewą Majcherek, starościną II roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, która opowiadała o tym, jak uczyć się do matury z biologii, chemii i fizyki, i jak poradzić sobie z presją "dostania się" na medycynę. 

Posłuchaj
05:48 czwórka strefa prywatna.mp3 Rozmowa z Ewą Majcherek (Strefa Prywatna/Czwórka)

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Filip Jach (doradca filozoficzny, coach i trener mocy)

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 20.15

kd

Czytaj także

Percepcja bez granic. Czy jest możliwa do osiągnięcia?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:38
Jak poznajemy otaczający nas świat i czy jest właśnie taki, jakim go widzimy? - Percepcja to rozumienie, uprzytomnienie i odbieranie świata na pewnym poziomie. Percepując widzimy własności przedmiotów i relacje między nimi w czasie i przestrzeni. To bardzo bogata siatka - mówił prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofia języka. Jak słowa porządkują świat?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:50
- W języku widzę tak zwaną "formę życia". Język, mówiąc najprościej, to jest coś, co ludzie "robią" - wyjaśnia dr Filip Kawczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń