Literatura, spacery i sport - jak zregenerować się przed maturą?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:13
Relaks jest niezbędnym elementem każdej pracy, zwłaszcza angażującej umysł. - Warto wyjść z domu - polecał  Mateusz Waligóra, podróżnik. - Nagle okazuje się, że nie trzeba jechać w Alpy albo na afrykańskie pustynie, w Polsce też jest ciekawie i można poczuć się egzotycznie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Andrzej Wilusz/Shutterstock.com

literatura 1200.jpg
Matura 2021. Powtórka z lektur - "Zbrodnia i kara" w Czwórce

Mateusz Waligóra przeszedł samotnie mongolską część pustyni Gobi, a ostatnio pokonał Polskę z południa na północ wzdłuż Wisły. - W tym czasie miałem być w Australii, i o tej podróży przygotowywałem się od dwóch lat, ale plany pokrzyżowała mi pandemia - wspominał podróżnik. Wówczas - żeby rozładować stres, zaczął spacerować. - Z czasem zauważyłem, że chodzenie wcale mi się nie nudzi, uznałem też, że skoro nie mogę przejść przez Australię, to przejdę Polskę. Przy okazji postanowiłem dowiedzieć się także, dlaczego panuje w naszym kraju susza i jak przeciwdziałać zmianom klimatu - wspominał.

Posłuchaj
07:39 Strefa Prywatna podróże czwórka 22042021.mp3 Mateusz Waligóra poleca podróże po Polsce (Strefa Prywatna/Czwórka) 

szachy 1200.jpg
Szachy - wszechstronny rozwój i higiena dla umysłu

Jak opowiadał, zaskoczyło go m.in. to jak krętą rzeką jest Wisła i co ciekawego można znaleźć wzdłuż jej brzegów. - Mieszkam w Polsce przez całe życie, a okazuje się, że kompletnie nie znam tego kraju. Teraz na wypoczynek polecam m.in. Sandomierz i okolice w kierunku południowym, piękny jest także Toruń, polecam też Kociewie. Tam z kolei zobaczyć można, jak trudne i wymagające, a jednocześnie nieskomplikowane może być życie w małych miejscowościach i na wsiach. 

Sprawdź także:

Posłuchaj
06:55 czwórka strefa prywatna podróże warszawa 22042021.mp3 Adrian Sobieszczański opowiada o spacerach po Warszawie (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Jak przekonywał zaś Adrian Sobieszczański, warsawianista i przewodnik miejski, duże miasta także mogą być arcyciekawe. - Patrzenie na warszawskie ulice pod różnym kątem i fotografowanie ich sprawia, że zawsze można odkryć coś nowego - przekonywał gość Czwórki. Jak opowiadał, spacerowanie po mieście sprzyja.... przedmaturalnym powtórkom materiału. - W Warszawie podążać można choćby śladami bohaterów "Lalki", we wszystkich miejscach, gdzie toczyła się akcja powieści w chodnik wmurowane są tabliczki z literą "L" - wyliczał ekspert. 

Posłuchaj
06:27 _PR4_AAC 2021_04_22-20-35-26.mp3 Joanna Piotrowska zachęca do uprawiania nordic walking (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Zdaniem Joanny Piotrowskiej, formą aktywnego relaksu, który warto polecić przyszłym maturzystom jest nordic walking, czyli chód z kijkami, polegający na "naprzemiennej pracy rąk i nóg". - Chodzą już praktycznie wszyscy, to nie tylko domena seniorów - podkreślała ekspert. - W nordic walking mamy trzy poziomy prędkości i intensywności: zdrowotny, przeznaczony głównie dla seniorów, poziom fitness - szybszy, w większą intensywnością, i poziom sportowy, który uprawiają profesjonaliści - więc każdy znajdzie w tej dyscyplinie coś dla siebie - mówiła. - To bardzo szybko rozwijająca się aktywność fizyczna, dostępna m.in. dla osób, które mają problemy zdrowotne i nie mogą biegać.  

W programie rozmawialiśmy także z Markiem Kamińskim, podróżnikiem i polarnikiem, który opowiadał o swojej podróży do Santiago de Compostella. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Mateusz Waligóra (podróżnik), Adrian Sobieszczański (warsawianista i przewodnik), Joanna Piotrowska (miłośniczna nordic walking z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Data emisji: 22.04.2021

Godzina emisji: 20.15

kd

Czytaj także

U Toradżan śmierć to choroba, a pogrzeb kończy życie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:00
- Wyspa Sulawesi serwuje wiele szokujących doznań Europejczykom - mówi Katarzyna Maniszewska, podróżniczka. - Mieszkańcy regionu Tana Toraja całe życie przygotowują się do pogrzebu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła podróż na Islandię. Jak wędrując - pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 20:13
Łukasz Smogorowski odbył ekstremalną jednoosobową podróż na Islandię. Przez 10 dni maszerował po śnieżnych pustkowiach wyspy zdany na siebie i łaskę pogody i krajobrazu.
rozwiń zwiń