Bez tabu - raperzy otwarcie o męskiej depresji

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 19:50
- Mężczyźni nie dają sobie prawa do chwili słabości i pozostają w maskach nałożonych im przez społeczeństwo. To może prowadzić do poważnej choroby, jaką jest depresja - mówi w Czwórce Przemek Kaca, autor książki "Sny z betonu". - Z depresją zmaga się także wielu raperów i coraz odważniej podejmują ten temat w swoich tekstach. Jest to problem, o którym trzeba mówić głośno.
Mężczyznom trudno się przyznać do depresji
Mężczyznom trudno się przyznać do depresjiFoto: shutterstock/Space_Cat

Twardziel, który wspiera

Stereotypowy facet to silny, odpowiedzialny, nieokazujący emocji twardy gość, który zawsze musi dawać radę. Trudno przyznać mu się do słabości, a co dopiero do gorszych dni, obniżonego nastroju czy depresji. To przecież takie niemęskie. Jednak jak pokazują statystyki, mężczyźni są na nią częściej narażeni niż kobiety. 

- Sprzyjającymi czynnikami dla rozwoju depresji jest między innymi trudność w godzeniu pracy zawodowej z codziennymi obowiązkami domowymi. Presja związana ze sprostaniem finansowym potrzebom rodziny, przy jednoczesnej potrzebie zaangażowania się w opiekę nad dzieckiem oraz okazania wsparcia emocjonalnego partnerce - pisze w artykule na temat depresji mężczyzn, wspierając się tekstami polskich raperów, Przemek Kaca.


Raperzy o depresji

Odwołanie do twórczości raperów nie wzięło się znikąd. Depresja dopada także artystów. Zmagał się z nią m.in. Małpa, czyli Łukasz Małkiewicz. - Uwarunkowania kulturowe nie pozwalają nam, jako facetom, radzić sobie z tymi problemami i okazywać słabości - mówił raper w rozmowie z Mateuszem Kulikiem. - Jesteśmy wychowywani w przeświadczeniu, że nam jako mężczyznom trudniej przyznawać się do słabości, a wielu z nas depresję postrzega jako słabość. Znam osoby, które zmagają się z tym problemem. Cieszę się, że pojawiają się publikacje na ten temat, i fajnie, że mówi się o tym problemie w kontekście naszej płci, bo na pewno na to zasługujemy. 

Tematy depresji pojawiają się w twórczości raperów. Obok utworów Małpy wybrzmiewają w kawałkach Pezeta, Szpaka i KęKę. - KęKę od kilku lat podkreśla i apeluje na koncertach, żeby nie bać się leczyć "chorej głowy". Podkreśla, że proszenie o pomoc to odwaga i męstwo - mówi Przemek Kaca. - Pokazuje, że taka postawa charakteryzuje prawdziwego mężczyznę. Jak jest kryzys - to ja chcę dać sobie pomóc. Tak jest w przypadku depresji. Taco Hemingway i Quebonafide, nagrali całą płytę poświęconą tej tematyce. Artyści mówią otwarcie i szczerze nie tylko o tym, co ich dotyka, ale także gdzie szukać pomocy.

Źr. Youtube/KęKę - Nic już nie muszę prod. Kubi Producent

Raperzy w swoich tekstach opisują swoje doświadczenia, stany, lęki i podkreślają, że ważna jest rola specjalistów. Pokazują, że nie jest to temat tabu, tylko problem, do którego trzeba stanąć. Przekonują, że nie jest wstydem prosić o pomoc, kiedy nie możemy sami sobie pomóc.


"Chłopaki nie płaczą"

Mężczyznom trudniej przyznać się do tego, że coś jest nie tak. Kobietom z natury łatwiej komunikować o swoich problemach i szukać wsparcia. Często napięcie rozładowują podczas ploteczek z koleżankami. - Faceci na swoich spotkaniach głównie się przechwalają. Pozostając w swoich maskach, nie pozwalają sobie na otwartość i okazywanie bezradności - tłumaczy gość audycji. - Boją się braku zrozumienia, dlatego wolą milczeć. Jednak jak pokazują statystyki, aż 84 procent samobójstw w Polsce popełniają mężczyźni, czyli ta silna płeć, która podkreśla, że chce iść do przodu. Częściej też są narażeni na depresję.

Zobacz także: 


Depresja to choroba cywilizacyjna 

Rozmówca Kuby Jamrozka podkreśla, że depresja mężczyzn przybiera inną formę niż u kobiet. Mężczyźni często łączą to ze stosowaniem używek, pojawia się drażliwość, wybuchy gniewu, niska samoocena. A depresje to nie tylko choroba jednostki, ale całej rodziny, gdzie cierpią zarówno współmałżonkowie, jak i dzieci.

- My panowie powinniśmy przejrzeć w końcu na oczy i uwierzyć, że nie jest to choroba wymyślona na potrzeby rynku. Tylko choroba, która, jak mówi WHO, niedługo będzie chorobą cywilizacyjną numer jeden na świecie - apeluje Przemek Kaca. - Pomocy nie trzeba od razu szukać u specjalistów, można też szukać wsparcia u bliskich i przyjaciół. Otworzyć się i szczerze porozmawiać. Pozwólmy sobie na okazanie słabości i sięgajmy po pomoc, kiedy jej potrzebujemy. 


Posłuchaj
30:37 Czwórka/Strefa Prywatna/ - depresja mężczyzn 31.08.2022.mp3 Przemek Kaca, pedagog, laureat Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2020, o męskiej depresji (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał: Mateusz Kulik

Gość: Przemek Kaca (pedagog, autor książki "Sny z betonu" i programu "Hip-hop druga szansa", laureat Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętny 2020)

Data emisji: 30.08.2022

Godzina emisji: 20.15

aw