Co musi tata w XXI wieku? Nowe role, nowe wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 09:39
Coraz częściej ojcowie podejmują się trudu i obowiązku wychowania dziecka. Wciąż są jednak tacy, którzy "uciekają" od tego, twierdząc, że to kobiecy świat, w którym dla nich nie ma miejsca.
Audio
  • Magdalena Szwarc, dziennikarka i autorka książki "Ojcowie szóstego levelu" i Paweł Woliński, prezes Fundacji Mamy i Taty opowiadają o współczesnym modelu ojcostwa (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Unsplash

Od kilku lat zmieniają się oczekiwania kierowane w stronę ojców. Tata ma znaleźć czas i na pracę, i na wychowanie swoich pociech. Nie jest to łatwe, ale okazuje się, że jest wykonalne.

- Ojcowie mówią też o trudnej sytuacji, że dziś rodzicielstwo jest opowiedziane językiem kobiet. Oni się w tej opowieści nie bardzo odnajdują, bo to nie jest ich opowieść - zwraca uwagę Paweł Woliński, prezes Fundacji Mamy i Taty. - Mówi się, że tata musi być czuły, delikatny, a z drugiej strony męski, zarabiający.

Magdalena Szwarc, dziennikarka i autorka książki "Ojcowie szóstego levelu", podjęła się próby opowiedzenia o rodzicielstwie językiem ojców. - Ich rodzicielstwo wyraża się inaczej - tłumaczy. Mówi też mężczyznach spacerujących z maluchami po mieście, opowiadających im świat.

Przed ojcami stoi dużo nowych ról. W audycji Czwórkowi goście opowiadają o nich, wyjaśniają czym jest tzw. "profesjonalne wychowanie", mówią o tatach rozwijających się w rodzicielstwie. Próbują odpowiedzieć na pytanie: czy równe zaangażowanie rodziców jest możliwe?

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Goście: Magdalena Szwarc (dziennikarka i autorka książki "Ojcowie szóstego levelu"), Paweł Woliński (prezes Fundacji Mamy i Taty)

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 20.00

pj/kd

Czytaj także

Precz z prasowaniem! Dlaczego nie lubimy pracy w domu?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 16:25
Niemal co drugi Polak nie przepada za prasowaniem - według 47 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet jest to najgorszy obowiązek domowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacje dzieci-rodzice. Jak i kiedy odciąć pępowinę?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 17:35
Jako dzieci jesteśmy wpatrzeni w swoich rodziców i kopiujemy ich zachowania. - W okresie dojrzewania zaczynamy widzieć, że wcale nie są wszechmogący - mówi psycholog Jadwiga Ciechanowska.
rozwiń zwiń