Filozofia języka. Jak słowa porządkują świat?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:50
- W języku widzę tak zwaną "formę życia". Język, mówiąc najprościej, to jest coś, co ludzie "robią" - wyjaśnia dr Filip Kawczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Do czego ludziom służy język? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/Shutterstock.com

Kiedyś próbowano stworzyć język idealny. Okazało się, że jest on do niczego dr Filip Kawczyński

Jakub Jamrozek i jego gość zastanawiają się m.in. co takiego jest w języku, że stał się przedmiotem analiz i dyskusji najwybitniejszych umysłów. - Według mnie język jest jedną z podstawowych "czułek", które wypuszczamy do świata, żeby go poznać. Dotykamy różnych rzeczy, wąchamy, wreszcie je nazywamy - wyjaśnia filozof.


Czytaj także
smutek depresja 1200.jpg
Afazja. Jak wygląda życie bez słów?

Dawniej język był traktowany jako ważne narzędzie do opisu świata. - Mniej więcej w połowie XX wieku to się zmieniło, m.in. za sprawą brytyjskich filozofów, którzy na język zaczęli patrzeć jak na czynność - mówi ekspert. 

Więcej o fas­cynu­jącej zagadkowości języka, o języku jako medium do głębszych znaczeń i sensów, o tym dlaczego słowa coś znaczą i jakie jest ulubione słowo psychoterapeutów i psychologów - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Filip Kawczyński (filozof, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 20.07

kul/ac

Czytaj także

Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
rozwiń zwiń