Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
Audio
  • Jak filozofować w XXI wieku? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Triff

dr Artur Szutta Filozofa nie satysfakcjonuje odpowiedź na pytania, którą można zawrzeć w dwóch zdaniach. To nauka dla ciekawskich i dociekliwych

Filozof żyje na różnych poziomach. Na poziomie idei prowadzi abstrakcyjne dywagacje, w zwykłym życiu zajmuje się prozaicznymi czynnościami i raczej twardo stąpa po ziemi. - W XXI wieku filozof to ktoś, kto ma skłonności do myślenia i chce zrozumieć na czym polega świat - mówi gość Czwórki.

Dr Natasza Szutta dodaje, że każdy człowiek, bez względu na tryb życia, jaki prowadzi, ma skłonność do głębszej refleksji. - Często przychodzi ona w momencie, w którym coś nam się przydarza. Wtedy zadajemy sobie pytanie o sens istnienia i powód, dla którego zostaliśmy w to wszystko wrzuceni - wyjaśnia. 

Kamil Radziszewski Filozof widzi "za" i "przeciw". Potrzebuje też czasu, żeby rozważyć wszystkie argumenty. To nauka, która wymaga cierpliwości

Dlaczego opinii na wiele ważnych tematów udzielają zazwyczaj socjologowie, psycholodzy, politolodzy, a nawet aktorzy czy muzycy, natomiast całkowicie pomija się filozofów? Czy to dlatego, że większość ludzi sądzi, że filozofia to zajęcie dla kogoś, kto spoczywając w wygodnym fotelu spędza czas na kontemplacji świata w bezpiecznej izolacji od jego problemów? Po co nam filozofia w XXI wieku i czy filozofowanie dziś się opłaca? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

O filozofii w studiu Czwórki O filozofii w studiu Czwórki

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: dr Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański), dr Artur Szutta (Uniwersytet Gdański, red. naczelny magazynu "Filozofuj!"), Kamil Radziszewski (student filozofii) 

Data emisji: 23.08.2017

Godzina emisji: 20.05

kul

Czytaj także

Z pasji odkrywania - wyprawy na szczyty wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 16:00
- Nie interesują mnie miejsca, w które każdy może się dostać. Pociągają mnie te, do których ciężko dotrzeć - mówi w Czwórce Grzegorz Gawlik, zafascynowany geologią prawnik, podróżnik, himalaista oraz zdobywca wulkanów.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigierski Park Narodowy: suchary, twardziele i renifery

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 18:40
- Są tutaj takiej miejsca, gdzie bez trudu da się odczuć pozytywny wpływ, jaki przyroda ma na nas, ludzi - przekonuje Józef Koncewicz, leśniczy Wigierskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń