Afazja. Jak wygląda życie bez słów?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 19:48
Afazja to uszkodzenie struktur mózgowych i zaburzenie mechanizmów odpowiadających za mowę u człowieka, który ją wcześniej opanował. Co jest przyczyną i jakie są objawy afazji?
Audio
  • Czym jest afazja - opowiada dr Krystyna Rymarczyk (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/KieferPix

Dzięki mowie możemy przekazać swoje myśli, stany i uczucia innym ludziom, zachować kontakt ze światem.

- Afazja to szerokie zagadnienie - dr Krystyna Rymarczyk, psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii. - To wszystkie zaburzenia mowy u osoby dorosłej, która już opanowała czynność mowy w stopniu dobrym. Zaburzenia te występują na skutek tzw. organicznego uszkodzenia mózgu. Często wiąże się to z chorobą na tle neurologicznym: udar, guz mózgu, ale też urazami mechanicznymi np. po wypadku - dodaje.  

Wielokrotnie afazji towarzyszą inne zaburzenia, jak problemy z pisaniem, czytaniem, rozwlekłość mowy, zaburzenia uwagowe, trudności z koncentracją.

Każdy człowiek jest inny, każda afazja jest inna. Każdy pacjent to inny przypadek, inna praca rehabilitacyjna, choć pewne schematy też są potrzebne dr Krystyna Rymarczyk

Z czego wynikają różnice w afazji u kobiet i mężczyzn? Jakie są rodzaje afazji i jej objawy? Jakie są metody terapii? Czy w rehabilitacji przydają się informatycy i programiści? O tym w rozmowie ze "Strefy Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Krystyna Rymarczyk (psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, adiunktem w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz w Katedrze Neuropsychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie)

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 20.07

pj/kd

Czytaj także

Powstrzymujesz kichnięcie? "To jak ciosy młotem dla organizmu"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:28
- Powstrzymywanie tego odruchu, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie tętnicze, mogą prowadzić w konsekwencji nawet do niewydolności krążeniowo-oddechowej - tłumaczył dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrowolność szczepień? Argumenty za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 14:00
W Sejmie trwa dyskusja o wprowadzeniu dobrowolności szczepień w Polsce. Temat wciąż wzbudza kontrowersje. Zdecydowanie przeciwne takiemu rozwiązaniu jest środowisko naukowe. 
rozwiń zwiń