Ojciec - córka. Relacja niezadbana

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 12:56
- Córka od taty potrzebuje autentyczności i bliskości - mówi Magda Frączek, współautorka książki "Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości". - Ojciec powinien dać córce m.in. silne męskie ramię, ale też kruche męskie serce - dodaje. 
Audio
  • O relacji ojciec-córka opowiada Magda Frączek (Czwórka/Strefa prywatna)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Katya Shut

Mówi się, że ojcu łatwiej zrozumieć syna, że relacja tata - córka jest trudniejsza, czasem mniej ważna. Magda Frączek i ojciec dominikanin Tomasz Nowak podjęli się próby odczarowania tej relacji. 

- Córeczka tatusia to też jakiś stereotyp. Z tymi stereotypami się mierzymy. Każdy z jakimś własnym, zasłyszanym w rodzinie, w najbliższym otoczeniu - mówi współautorka książki. - Trudność w relacji ojciec córka polega na tym, że była ona niezadbana, nie mówiło się o tym, co w niej ważne, co ona znaczy - dodaje. 

Gość Kuby Jamrozka ocenia, że kwestie okołokobiece są niezadbane kulturowo. - Ta książka, którą zrobiliśmy z Tomkiem jest w jakimś sensie pionierska - podkreśla. 

W książce odnajdziemy odniesienia do postaci biblijnych. Magda Frączek zaznacza, że dla niej są one przywołane na przekór. - Biblia świetnie obrazuje te wszystkie patriarchalne układy, które jeszcze nami trochę rządzą - podkreśla. - Pomaga odsłonić słabe momenty w relacji ojca i córki - dodaje. 

A czego córka potrzebuje od taty? Czy może się wkurzać na ojca? Jak różne mogą być relacje ojców z córkami? Jaka jest rola taty, gdy w życiu jego córki pojawia się inny mężczyzna? O tym m.in. w nagraniu z audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Magda Frączek (wokalistka, pianistka, kompozytorka, współautorka książki "Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości")

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 20.09

pj/kd

Czytaj także

Czy dzieci są najważniejszymi członkami rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 08:10
– Bez wątpienia dzieci są ważne, jednak nadmierne centralizowanie któregokolwiek z członków rodziny prowadzi nie tylko do nieuchronnych konfliktów, ale również do wielu innych problemów – zauważyła Ewa Krogulska z portalu Dziecisawazne.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 16:27
- W przypadku rodzeństwa, gdy mamy tę samą płeć dzieci, a różnica wieku jest niewielka, prawdopodobieństwo rywalizacji znacznie wzrasta - mówiła Agnieszką Białecka-Rutkowska, trenerka kompetencji miękkich, starsza siostra.
rozwiń zwiń