Po co nam rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 16:27
- W przypadku rodzeństwa, gdy mamy tę samą płeć dzieci, a różnica wieku jest niewielka, prawdopodobieństwo rywalizacji znacznie wzrasta - mówiła Agnieszką Białecka-Rutkowska, trenerka kompetencji miękkich, starsza siostra.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Jak tłumaczyła ekspertka w Czwórce, najczęściej przyczyną kłótni między rodzeństwem jest zazdrość o uwagę i czas rodziców. - Kłótnie między dziećmi do pewnego stopnia są rozwojowe i potrzebne, jednak rodzice zbyt często wchodzą w rolę sędziów, zamiast uczyć dzieci, by same rozwiązywały swoje problemy - tłumaczyła ekspertka. - Ważne, by rodzice w każdym z dzieci indywidualnie szukali mocnych stron, unikali porównywania. 

Jak przekonuje ekspertka to rodzeństwo pozwala nam rozwijać kompetencje społeczne: mamy bardziej ograniczony czas rodziców, mniej zasobów w domu, sami musimy o nie zawalczyć. - Ale jeśli tego doświadczamy to się po prostu rozwijamy. Dlatego najgorszym błędem popełnianym przez rodziców względem dzieci jest to, że nie szykują ich do drogi, tylko szykują im drogę. Wszystko ułatwiają swoim dzieciom - mówi gość Kuby Jamrozka. - Potem, gdy dzieci pójdą do szkoły, są totalnie nieprzygotowane na różne problemy z rówieśnikami.

Po co nam rodzeństwo, co to znaczy być bratem lub siostrą? Czy rywalizacja w rodzinie jest nieuchronna? Jak przygotować swoje dzieci na narodziny nowych potomków? Czy lepiej być młodszym, czy starszym bratem i czy rodzeństwo zawsze "prędzej czy później się ze sobą dogada"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszką Białecka-Rutkowska (edukatorka pozytywnej dyscypliny, trenerka kompetencji miękkich, starsza siostra)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd

Czytaj także

Prof. Remigiusz Kijak: osoba niepełnosprawna nie jest wiecznym dzieckiem. Pozwólmy jej dorosnąć

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:00
Sytuacja rodziców z niepełnosprawnościami nie jest tematem publicznej debaty. Tymczasem w Polsce żyje około kilkuset tysięcy takich osób. O aspektach związanych z wychowaniem dzieci przez osoby niepełnosprawne porozmawiamy z prof. Remigiuszem Kijakiem, pedagogiem specjalnym i seksuologiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toksyczne związki. Dlaczego otaczamy się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 16:06
Ciągłe przepraszanie i tłumaczenie się partnerowi, poczucie niepewności i wyrzuty sumienia? Manipulacje, zastraszanie, niewybredne żarty i brak szacunku - te wszystkie symptomy mogą wskazywać na to, że tkwimy w toksycznym związku. Jak się uwolić z takiej relacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budowanie prawdziwych relacji. "Zaczyna się, kiedy jeszcze o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:42
 - Ludzie, którzy nie potrafią kochać samych siebie są jak worek z dziurką. Bez względu na to, ile będziemy sypać do niego z zewnątrz, zawartość będzie się wysypywać. Więc, zanim wejdziemy w relację, trzeba "zacerować" samego siebie - mówił Andrzej Śmiech, doradca personalny, psycholog.
rozwiń zwiń