Żałoba. "To uczucie jest z nami przez całe życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 09:34
- Żałoba to proces, który ewoluuje, zmienia się od pierwszego dnia. To, kiedy nadejdzie jej ostatni dzień, jest bardzo indywidualne. Nie ma żadnego szablonu, który można byłoby stosować - mówiła psycholog Michaela Dłużniewska. 
Audio
  • Jak przeżywamy żałobę? Czy uczucie ulgi po stracie bliskiej osoby jest złe? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/Shutterstock.com

dziewczyna plaza morze 1200.jpg
Wyuczona bezradność. Dlaczego rezygnujemy i czujemy się gorsi?

- Mówi się, że choroba bliskiej osoby przygotuje nas na jej odejście. Ale sam moment śmierci zawsze jest szokiem. Bo zawsze mamy nadzieję, że to się jednak nie stanie. I, gdy to się dzieje, pojawia się szok, zaprzeczenie, niedowierzanie i pytania: dlaczego ja i dlaczego teraz - mówi Michaela Dłużniewska. - Gdy nagle znajdziemy się w żałobie, nasz świat rozpada się na kawałki. Czujemy się bezradni, zagubieni, nie umiemy sobie poradzić. Mamy wrażenie, że czegokolwiek byśmy nie dotknęli, to się nie udaje. Ale z drugiej strony, żałoba daje przestrzeń i możliwość, by spotkać się z sobą samym, poznać swoje emocje, myśli i to, jak reaguję w różnych sytuacjach i czego potrzebuję w życiu - mówiła ekspertka.

To, jak poradzimy sobie ze śmiercią bliskich zależy od wcześniejszych doświadczeń, ilości "dodatkowych" kryzysów, które akurat się nakładają, czyli np. strata pracy, czy rozwód, ale także od wsparcia jakie mamy w otoczeniu M. Dłużniewska

Jak tłumaczyła, mierzymy się w życiu z różnego rodzaju stratami: może to być żałoba po stracie bliskiej osoby, po rozpadzie związku, a nawet po śmierci pupila. Ale nie tylko. - Żałoba jest wpisana w nasze życie od najmłodszych lat. Nie można się z nią nie mierzyć. Przeprowadzka, zmiana szkoły, rozstanie z pierwszą miłością - to wszystko są "małe żałoby", które przygotowują nas do tej największej straty, czyli śmierci kogoś bliskiego. Dają nam narzędzia do tego, by sobie poradzić - mówiła ekspertka.

W jaki sposób nasz mózg i ciało reagują na stratę kogoś bliskiego, jak przebiega fizyczny i psychiczny proces zdrowienia po stracie, jak możemy pomóc sobie i bliskim? Jakie etapy żałoby przechodzi każdy z nas i kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Michaela Dłużniewska (psycholog, psychoonkolog i interwentka kryzysowa, współpracująca z Fundacją Nagle Sami) 

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/pj

Czytaj także

Czy narzekanie może być czymś pozytywnym?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:40
Narzekamy prawie na wszystko: na pogodę, złe samopoczucie, relacje z kolegami w pracy, sąsiadami i rodziną. Gdzie leży granica między zdrowym, a patologicznym narzekaniem? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:11
Uporządkowana struktura organizacyjna firmy, owocowe czwartki, nowy ekspres do kawy, prysznice czy salon rekreacyjny bez wątpienia przyciągają młodych pracowników do firm. Jednak, jak wykazują badania, działa to na krótką metę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Typowy student psychologii. Kim jest i co z niego wyrośnie?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 10:34
Wielu wciąż myśli, że studiować psychologię chcą osoby, które mają problemy ze sobą. Studenci tego kierunku na KUL-u podkreślają, że jeśli nawet część osób ma taką motywację, to z pewnością szybko zrezygnowały z nauki. 
rozwiń zwiń